D-Link DNS-323 2000GB

Urządzenia typu NAS powoli staja się niezbędnym elementem każdej nowoczesnej sieci komputerowej zarówno w domu jak i w firmie. Dzięki możliwości tworzenia na nich backupu zawartości komputerów a także budowy macierzy RAID oferują wysokie bezpieczeństwo danych na nich gromadzonych. Do dodatkowych atutów NASów należy również zaliczyć możliwość pobierania danych z sieci bez konieczności włączania komputera, współdzielenie drukarek podłączonych do portu USB, a nawet, w niektórych przypadkach szyfrowanie wszystkich danych 256-bitowym kluczem AES.
D-Link DNS-323 2000GB

Wydajność DNS-323 do najwyższych nie należy

Wydajność DNS-323 do najwyższych nie należy

Prezentowany dziś D-Link DNS-323 jest małą, lekką obudową wykonaną z aluminium z plastykowym frontem. Po jego zdjęciu naszym oczom ukazują się dwie szyny po których możemy, bez konieczności używania śrub, wsunąć dyski o złączach SATA. DNS-323 który przysłany został do testów wyposażony był w dwa dyski Hitachi HDT721010SLA360 o pojemności 1 TB każdy, natomiast na rynku dostępne są również modele od 500 GB do 2 TB. Na przedniej ściance umieszczone zostały cztery diody informujące nas o wykonywanych w chwili obecnej przez serwer czynnościach. Z tyłu natomiast znajdziemy jedno złącze USB 2.0, wentylator chłodzący dyski twarde, złącze LAN 1000 Mbps, a także uchwyty dzięki którym można dyski ze środa wysunąć.

Wydajność DNS-323 do najwyższych nie należy

Wydajność DNS-323 do najwyższych nie należy

Menu DNS-323 jest identyczne jak to z którym spotykamy się w routerach tej firmy. Wszystko jest intuicyjnie pogrupowane oraz przejrzyście wyświetlone. Spośród licznych opcji znajdziemy tam dość obszerne, poświęcone konfiguracji umieszczonych wewnątrz dysków. Oferuje ono cztery różne tryby pracy umożliwiając użytkownikom wybór konfiguracji najlepiej dopasowanej do ich potrzeb: Standard (tworzy dwa niezależne dyski twarde  – widoczne z otoczenia sieciowego pod dwiema literami napędów), JBOD (z dwóch dysków tworzy jeden duży dysk logiczny), RAID 0-Stripping (rozrzuca dane po dwóch dyskach oferując najwyższą wydajność zapisu/odczytu danych) oraz RAID 1-Mirroring (dyski pracują w trybie lustra -dane zapisywane są na obu dyskach jednocześnie. Jeśli jeden dysk zostanie uszkodzony to system pracuje dalej używając dysku sprawnego, dopóki dysk uszkodzony nie zostanie wymieniony).

Pobór energii w trybie oszczędzania jest zdecydowanie wyższy niż konkurencji.

Pobór energii w trybie oszczędzania jest zdecydowanie wyższy niż konkurencji.

Jak przystało na dobry NAS w DNS-323 nie mogło zabraknąć również serwera FTP pozwalającego na dostęp do plików z Internetu autoryzowanym użytkownikom. Urządzenie pozwala na tworzenie grup roboczych, dla których możemy określać prawa dostępowe: zapis/odczyt do konkretnych katalogów/plików. Dzięki takiemu zarządzaniu dostępem dane mogą być przechowywane bezpiecznie zarówno w sieci domowej, jak i w biurze. Dodatkowo można określić maksymalną  przestrzeń dyskową dla danej grupy lub danego użytkownika w celu ograniczenia użycia przez nich większych zasobów.

W domu DNS-323 może być wykorzystywany również jako serwer plików muzycznych, zdjęć czy filmów, które, dzięki funkcji streamingu mediów, mogą być bezpośrednio odtwarzane na zewnętrznych odtwarzaczach UPnP AV (np. konsolach xBox360, Playstation3). Dodatkowo zaimplementowana funkcja iTunes Serwer umożliwia aplikacjom iTunes automatyczne odnalezienie i odtworzenie muzyki. W obu przypadkach do obsługi plików nie jest potrzebny dodatkowy komputer.

Natomiast w trakcie obciążenia DNS-323 pobiera mniej energii niż większość dwudyskowych serwerów

Natomiast w trakcie obciążenia DNS-323 pobiera mniej energii niż większość dwudyskowych serwerów

Jak już pisaliśmy na wstępie serwer NAS to przede wszystkim backup danych. Z urządzeniem DNS-323 dostarczane jest oprogramowanie do backupu danych (wersja dla jednego stanowiska). Archiwizacja może być robiona ręcznie, według planu lub w czasie rzeczywistym.

Wydajność D-Linka, podobnie zresztą jak i jego cena są na bardzo przyzwoitym poziomie. W tekście umieściliśmy parę wykresów obrazujących możliwości urządzenia, natomiast pełne zestawienie jest do Waszego wglądu w prowadzonym przez nas rankingu.

Grzegorz Glonek