Facebook w pierwszej czwórce rankingu najpopularniejszych celów phisherów

Autorki raportu Kaspersky Lab, czyli Daria Gudkowa, Jelena Bondarenko i Maria Namiestnikowa, wykazały, że liczba ataków phishingowych na portale społecznościowe wzrosła.

Facebook niespodziewanie stał się jednym z najpopularniejszych celów phisherów. – Po raz pierwszy, od czasu gdy zaczęliśmy monitorowanie, zaobserwowaliśmy tak ogromną liczbę ataków na portale społecznościowe – napisały autorki.

Odsetek wiadomości phishingowych w pierwszym kwartale 2010 roku wynosił średnio 0,57% ruchu pocztowego. Spamerzy nauczyli się wykorzystywać nowe platformy internetowe, takie jak blogi i portale społecznościowe do własnych celów. Nasycenie rynku spamowego spowodowało zatrzymanie wzrostu liczby niechcianych wiadomości w ruchu pocztowym. Odsetek spamu utrzymywał się na stałym poziomie 85,2%. Podobny odsetek spamu odnotowaliśmy dla całego 2009 roku.

W pierwszym kwartale nie wystąpiły żadne większe zmiany na liście państw uważanych za główne źródła spamu: na pierwszym miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone (16%), tuż za nimi znalazły się Indie (7%) oraz Rosja (6%).

Kolejnym istotnym zjawiskiem, jakie miało miejsce w pierwszym kwartale 2010 roku, było przejście spamerów z chińskiej domeny.cn na rosyjską strefę.ru. Przyczyną było zaostrzenie zasad rejestracji domen w Chinach. Rosyjskie domeny są atrakcyjnym celem dla spamerów z powodu mniej restrykcyjnych wymogów prawnych.

0
Źródło: Kaspersky Lab
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.