Mobilny Fermi, czyli GeForce GTX 480M zmierza ku notebookom

GeForce GTX 480M, czyli „najszybszy GPU dla notebooków”

Nvidia przedstawia procesor graficzny Fermi w wersji dla komputerów przenośnych - model GeForce GTX 480M ma być najszybszym mobilnym GPU na świecie.

Kalifornijski producent kart graficznych oficjalnie przedstawia swoją pierwszą grafikę dla notebooków, opartą na mobilnej wersji procesora graficznego Fermi o nazwie kodowej GF100, który obsługuje technologię DirectX 11 i jest wytworzony w 40-nanometrowym procesie technologicznym. Mobilny procesor o nazwie GeForce GTX 480M wspiera ponadto technologię interaktywnego ray-tracingu, sprzętowej teselacji, PhysX, SLI z możliwością współpracy maksymalnie dwóch układów, CUDA, Pure Video HD 1080p, a także trójwymiarową technologię 3D Vision.

Z czysto technicznego punktu widzenia, GPU jest taktowany zegarem 850 MHz i posiada 352 procesory strumieniowe CUDA. Pamięć ma być taktowana zegarem 1200 MHz, a wspierana będzie przez 256-bitową szynę.

Nowy procesor graficzny Nvidii ma być aż pięć razy szybszy w zadaniach graficznych od mobilnych GPU z rodziny Radeon HD 5000, ale również dziesięciokrotnie szybszy przy okazji transkodowania materiałów wideo z użyciem technologii CUDA lub OpenCL.

Pierwszym partnerem kalifornijskiego producenta, który zaprezentuje swojego notebooka z nowym GPU, będzie firma Clevo. Z pewnością nie będzie to ultracienki i mobilny notebook, a raczej graficzny potwór, pożerający tony energii.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.