Inwazja robotów na Warszawę

Łazik marsjański MAGMA, wyścigi antyterrorystycznych SCOUTÓW, taniec robotów przemysłowych, CyberRyba i samodzielnie myślący robot QFix – to tylko niewielka część tego, co czekało na gości Nocy Robotów.

Na wszystkich gości Nocy Robotów, która odbyła się 21 maja 2010 w siedzibie Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów w Warszawie, czekało blisko pięćdziesiąt różnych maszyn – od całkiem małych, mieszczących się w dłoni robotów minisumo, aż do kilkunastometrowych przemysłowych olbrzymów. Każdy z nich został pokazany „w akcji” – zarówno podczas swoich standardowych zajęć (tj. rozbrajanie ładunku wybuchowego w  przypadku robotów mobilnych, bądź malowanie określonych wzorów w  przypadku robota – malarza), jak i w mniej typowych, jak taniec, czy wyścigi.

Wiele robotów było prezentowanych szerokiej publiczności po raz pierwszy i na długie miesiące – jedyny. Na co dzień maszyny te są niedostępne – ukryte w laboratoriach, fabrykach, na poligonach. Natomiast podczas Nocy Robotów można było je nie tylko zobaczyć, ale także dotknąć i  zasiąść za ich sterami. Odważni mogli m.in. wziąć udział w wyścigach robotów mobilnych SCOUT i walkach maszyn kroczących HEXOR, a także spróbować samodzielnie kontrolować przejazd łazika marsjańskiego MAGMA.

Noc Robotów odwiedziło kilka tysięcy osób, w tym bardzo wiele dzieci. O  tym, że impreza nie była zwyczajna, świadczyła niewątpliwie kolejka chętnych, która nie kończyła się przez wiele godzin.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.