Elektroniczny papier Fujitsu z wyższym kontrastem

Kolorowy e-papier Fujitsu z trzykrotnie wyższym kontrastem

Fujitsu

Firma Fujitsu zapowiada milowy krok w segmencie papieru elektronicznego. Udało jej się bowiem wytworzyć kolorowy e-papier ze współczynnikiem kontrastu 7:1. Nie jest to może imponująca cyfra, jednak daje to trzykrotny wzrost kontrastu w porównaniu do dotychczasowego papieru elektronicznego Fujitsu. Nowa technologia oferuje zauważalnie większą głębię czerni, a japoński producent określa ją jako najlepszą w tej chwili dla tego typu wyświetlaczy. E-papier korzysta z nowego materiały ciekłokrystalicznego, który odbija znacznie więcej światła, eliminując jednocześnie wszelkie niezamierzone efekty.

Poprawiono również szybkość pracy elektronicznego papieru, dzięki nowej metodzie kontrolowania aktualizacji, która rysuje strony dwukrotnie szybciej niż do tej pory. Obraz o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli rysowany jest w ciągu 0,7 sekundy. To wciąż zbyt wolno, aby móc wyświetlacz materiały wideo, jednak Fujitsu jest coraz bliższe prędkości pracy standardowych, czarno-białych e-papierów.

Pierwszy czytnik e-booków, korzystający z nowej technologii elektronicznego papieru z wyższym współczynnikiem kontrastu, ma pojawić się, niestety wyłącznie na japońskim rynku, na jesieni 2010 roku.