Microlab Solo6c – dobre stereo

Porządnie wykonane głośniki komputerowe z wbudowanym wzmacniaczem stereo. Bardzo dobry stosunek jakości brzmienia i ergonomii do ceny. Do sterowania służy niewielki bezprzewodowy pilot na podczerwień.

Głośniki Solo6c firmy Microlab na pierwszy rzut oka wyglądają jak kolumny podstawkowe z prawdziwego zdarzenia. Są solidnie wykonane, z bocznymi panelami z materiału przypominającego drewno oraz zdejmowanymi maskownicami. Dopiero bliższa inspekcja ujawnia, że mamy do czynienia z głośnikami komputerowymi. W prawą kolumnę, którą podłącza się do gniazdka sieciowego, wbudowany jest wzmacniacz stereofoniczny, przez co jest zdecydowanie cięższa niż lewa. Na tylnej ściance oprócz radiatora i wyłącznika znajdują się dwa wejścia oznaczone jako PC i AUX. Pierwsze z nich służy do podłączenia komputera (przejściówka 2 × RCA <-> mini jack w zestawie), do drugiego można podłączyć inne źródło dźwięku, np. odtwarzacz CD lub DVD. Dwucyfrowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny o czerwonym zabarwieniu pokazuje poziom głośności w skali od 0 do 60. Prawą i lewą kolumnę łączy się za pomocą kabla głośnikowego. Ten, który znajduje się w zestawie, jest dość krótki i niezbyt wysokiej jakości. Odkręcane złącza głośnikowe akceptują wtyki bananowe i widełkowe. Pilot zdalnego sterowania umożliwia wybór źródła dźwięku, regulację głośności oraz poziomu basów i sopranów (w skali od 0 do 8), a także wyciszenie (ang. mute). Ma postać niewielkiej płaskiej tabliczki, przez co nie jest zbyt wygodny.

Żeby w pełni wykorzystać możliwości opisywanego zestawu, należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu kolumn. Nie powinny znajdować się zbyt blisko siebie, a z powodu umieszczenia otworu bass-reflex z tyłu, również odległość od ściany powinna wynosić przynajmniej 20 cm.

Najważniejszą cechą głośników jest oczywiście jakość brzmienia i nią należy się przede wszystkim kierować przy zakupie. Jak na sprzęt kosztujący niecałe 400 zł, grają całkiem dobrze. W kategoriach bezwzględnych można mieć rozmaite zastrzeżenia. Bas jest dość mocny, nie gorszy niż w wielu tanich zestawach typu 2.1, chociaż membrana nisko-średniotonowa ma mniejsze wymiary niż w subwooferach. Potrafi zejść całkiem nisko, lecz brakuje mu jędrności i nie jest zbyt szybki ani zróżnicowany. Czasami zbyt wyraźnie odstaje od reszty pasma i  zamiast je uzupełniać, wychodzi na pierwszy plan. Średnica jest dość kulturalna, lecz brakuje jej szczegółowości. Tony wysokie poprawne, lecz czasami potrafią stać się nieprzyjemnie przeszywające. Warto pochwalić dobrą stereofonię, której praktycznie brak w zestawach typu 2.1. Kanały prawy i lewy są wyraźnie odseparowane. Dynamika trochę rozczarowuje. Przy niskim poziomie głośności umyka wiele szczegółów, natomiast głośny odsłuch szybko staje się męczący. Zestaw nie nadaje się do słuchania z bliskiej odległości, gdyż scena ulega dramatycznemu spłaszczeniu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.