· Systemy oparte na rozwiązaniach AMD wykorzystują m.in. USA, Chiny, Japonia, Wielka Brytania, Niemcy, Szwajcaria, Norwegia oraz Finlandia

Najszybszy superkomputer świata, oparty na procesorach AMD

Podczas odbywającej się dzisiaj w Hamburgu konferencji Supercomputing Conference ogłoszono, że na szczycie rankingu superkomputerów TOP500 wciąż znajduje się Cray XT5 Jaguar.

Najszybszy superkomputer na świecie o nazwie Cray XTS Jaguar opiera się na sześciordzeniowych procesorach AMD Opteron. Jest on zbudowany z prawie ćwierć miliona rdzeni, a jego moc obliczeniowa wynosi 1,75 petaflopa na sekundę. Firma Cray ogłosiła szereg kontraktów, które będą realizowane w oparciu o superkomputer nowej generacji Cray XE6, bazujący na procesorze AMD Opteron z serii 6100, który będzie posiadał możliwości skalowania do ponad miliona rdzeni.

Wśród dziesięciu najszybszych komputerów, znajdują się jeszcze trzy oparte na rozwiązaniach AMD:

  • Miejsce 3:Roadrunner, IBM, system hybrydowy pracujący na procesorach AMD Opteron z serii 6000, Los Alamos National Laboratory, USA
  • Miejsce 4: Kraken XT5, Cray, Uniwersytet w Tennessee, USA
  • Miejsce 7: Tianhe-1, system hybrydowy używający grafiki ATI RadeonTM, National SuperComputer Center, Tianjin,China

W rankingu TOP500 znajduje się także 47 dodatkowych systemów, które wykorzystują produkty AMD. Są wśród nich superkomputery takich firm jak: Appro, ClusterVision, Dawning, Dell, Fujitsu, Hitachi, HP, Koi Computers, Penguin Computing i Sun.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.