Liczba odnotowanych prób łamania zabezpieczeń programów wzrosła o ponad połowę

Polskie komputery coraz mniej bezpieczne

W zeszłym roku polska policja odnotowała 6,4 tys. przestępstw komputerowych. Stanowi to 27-procentowy wzrost w porównaniu z 2008 r. Cyberprzestępcy najczęściej atakowali portale aukcyjne.

Według danych Komendy Głównej Policji liczba odnotowanych prób łamania zabezpieczeń programów wzrosła o ponad połowę. Rozpowszechnianie szkodliwych aplikacji oraz uzyskiwanie przez hakerów dostępu do komputerów za pośrednictwem sieci przyniosły miliony złotych strat.

Znacznym problemem okazał się phishing, polegający na podszywaniu się pod rozmaite instytucje w celu wyłudzenia poufnych danych. Ofiarami przestępców padali klienci większości polskich banków internetowych.

Zagrożone stały się także popularne serwisy internetowe. Jak donosi dziennik Puls Biznesu, po ataku na Wykop.pl, w wyniku którego wykradzione zostały kluczowe dane znacznej części użytkowników, największe polskie portale podjęły działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa.

– Zalecamy zachowanie ostrożności w udostępnianiu osobom trzecim danych dostępu do kont internetowych, szczególnie, jeśli kontakt odbywa się drogą e-mailową – mówi Michał Sieklicki, ekspert firmy MKS, polskiego producenta oprogramowania antywirusowego. – Często popełnianym błędem jest również stosowanie tych samych loginów i haseł do różnych serwisów. Należy pamiętać, że w przypadku ich wykradzenia można utracić dostęp do wszystkich posiadanych kont. – dodaje Sieklicki.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.