Problemy Seagate’a z dyskiem o pojemności trzech terabajtów

Seagate ma wciąż problemy z premierą trzyterabajtowego dysku twardego. Nowoczesne komputery działają bowiem w standardzie adresowania LBA, który nie przewiduje pojemności wyższych, niż 2,1 terabajta. Standard LBA powstał jeszcze za czasów współpracy IBM-a z Microsoftem w sprawie systemu DOS.
Seagate ma dla nas prezent, ale najpierw musi rozwiązać kilka problemów
Seagate ma dla nas prezent, ale najpierw musi rozwiązać kilka problemów

Seagate proponuje jako rozwiązanie problemu standard Long LBA, jednak jest z nim związany pewien problem. Obsługują go tylko najnowsze systemy operacyjne (Windows 7 64-bitowy, 64-bitowe Ubuntu 10.04, itd.), co oznacza, że posiadacz 32-bitowego Windows XP będzie miał problemy nawet z założeniem 2,1-terabajtowej partycji (testy wykazały, że XP poprawnie wykrył tylko 990 MB).

Problemem jest również partycja GUID, która jest niezbędna, by dysk był bootowalny. Podobnie, jak LBA, nie przewiduje dysków większych, niż 2,1 terabajta. Rozwiązaniem oczywiście jest wykorzystanie dysku wyłącznie jako pamięć masowa, a nie systemowa, jednak wielu użytkowników z pewnością liczy na instalację na nim systemu i aplikacji

Seagate nie podaje daty premiery, gdyż uczciwie przyznaje, że nie ma pojęcia jak rozwiązać te problemy. Zapowiada jednak, że ma zamiar rozpocząć współpracę z producentami sprzętu i oprogramowania.