Procesory z rodziny Intel CULV

Technologia Intela zwiększy wydajność starszego oprogramowania

Badacze z Intel Labs Europe zaprezentowali nową technologię, która może radykalnie zwiększyć wydajność mikroprocesorów obsługujących starsze oprogramowanie.

Typowe współczesne procesory mają konstrukcję wielordzeniową. Pomimo to wydajność pracy jednowątkowej pozostaje bardzo ważna, ponieważ wiele aplikacji w ograniczony sposób wykorzystuje więcej niż 1 rdzeń procesora. W rezultacie użytkownicy korzystający z takich aplikacji nie zyskują wiele na nowych, wielordzeniowych procesorach. Badacze z Intel Labs Barcelona zaprezentowali nowatorską, hybrydową technologię sprzętowo-programową o nazwie „Anaphase”, które pozwala wykorzystać wiele rdzeni do zwiększenia wydajności jednowątkowych aplikacji w nowych procesorach. Badania skupiały się na różnych spekulatywnych technikach do automatycznego dzielenia aplikacji jednowątkowych na części w celu wykonywania ich na wielu rdzeniach.

Jeśli chodzi o stronę sprzętową, z przyszłymi procesorami może być zintegrowana nowa jednostka o nazwie „Inter-Core Memory Coherency Module” (ICMC) — międzyrdzeniowy moduł spójności pamięci. ICMC aktualizuje stan pamięci zgodnie z kolejnością instrukcji, wykrywa naruszenia dostępu do pamięci i zawiera mechanizmy punktów kontrolnych oraz przywracania stanu niezbędne do wykonywania podzielonych aplikacji na wielu rdzeniach.

Pierwsze symulowane testy porównawcze, 12 SpecFP i 12 SpecInt z pakietu SPEC2006, pokazują radykalny wzrost wydajności od 31% do 41% (w zależności od liczby rdzeni) w stosunku do niezoptymalizowanych systemów bez technologii Anaphase. Obecnie Anaphase jest projektem badawczym, a naukowcy z Intel Labs Barcelona szukają sposobów na zintegrowanie tej technologii z przyszłymi procesorami.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.