Unity, czyli pomysł twórców Ubuntu na netbooki

Mark Shuttleworth zaprezentował na konferencji prasowej środowisko graficzne Unity, które ma spopularyzować system Ubuntu na netbookach.

Głównym celem Unity ma być zredukowanie do minimum zużycia baterii przez system operacyjny i zarazem wykorzystanie jak najefektywniej malutkiego ekranu netbooka. Środowisko zadebiutuje w odmianach Ubuntu o nazwach Light i Netbook Edition w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Unity oparte jest o GNOME 3 i zawiera, oprócz tradycyjnego panelu na górze, jeden dodatkowy z boku, który jest zminiaturyzowanym odpowiednikiem Superbara z Windows 7. Zniknie też „sztywny” pasek statusu na dole okna – będzie się on pojawiał tylko wtedy, jeśli będzie niezbędny. Ma to w znaczący sposób zaoszczędzić miejsce zajmowane przez interfejs systemu.

Jakie więc będą różnice pomiędzy nowym Ubuntu Light a znanym już Netbook Edition? Pierwszy produkt będzie przeznaczony dla partnerów OEM i będzie umożliwiał łatwą i szeroką ingerencję w jego kształt przez dostawców sprzętu. Będą oni mogli wybrać pomiędzy tradycyjnym GNOME a Unity a także preinstalować własne aplikacje.

Unity ma zadebiutować wraz z premierą wersji 10.10 Ubuntu, która pojawi się w połowie października.

Czytaj też: Wielka premiera nowego, „pięknego” Ubuntu

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.