100 razy szybszy Internet dzięki nowemu projektowi

Nowa struktura sieciowa, skonstruowana przez grupę naukowców z MIT, może zwiększyć prędkości przesyłu danych nawet 100-krotnie.

Głównym założeniem nowej konstrukcji Sieci jest wyeliminowanie potrzeby konwertowania optycznego sygnału do sygnału elektrycznego. Grupa naukowców z jednej z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych na świecie – MIT (Massachusetts Institute of Technology) – zademonstrowała nowy sposób organizacji optycznych połączeń, które, w większości przypadków, pozwolą na ominięcie potrzeby konwersji sygnałów. Obecnie odbywa się to bowiem tak, że kiedy optyczne sygnały nadchodzące z różnych kierunków docierają do routera w tym samym czasie, są konwertowane do sygnałów elektrycznych, ażeby router mógł przechowywać je w swojej pamięci. Nowe przedsięwzięcie ochrzczone zostało nazwą „zmiany przepływu”.

Jednakże według dyrektora działu inżynieryjnego w firmie Cisco, jednego z gigantów sieciowych technologii, nie ma w chwili obecnej zapotrzebowania na tak szybki Internet, aby zmiana technologii na „zmiany przepływu” była opłacalna i logiczna.

– Zmiany przepływu działają całkiem nieźle przy całkiem dużym zapotrzebowaniu – jeśli ma się użytkowników, którzy potrzebują dużej przepustowości i niskich opóźnień poprzez Sieć – powiedział Ori Gerstel. – Ale większość użytkowników tego nie potrzebuje – dodał.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.