Zabawa w chowanego. Punkty przywracania w Viście są kompresowane, szyfrowane i umieszczane w ukrytym katalogu systemowym.

Archiwizacja ważnych punktów przywracania systemu

Windows XP, Vista

Zarchiwizujmy wybrane punkty przywracania systemu – dzięki temu zaoszczędzimy miejsce na dysku, nie tracąc możliwości usunięcia awarii w przyszłości. W tym celu musimy dostać się do katalogu System Volume Information. W oknie Eksploratora w XP wybierzmy polecenie »Narzędzia | Opcje folderów«, a w Viście kliknijmy »Organizuj | Opcje folderów i wyszukiwania«. W zakładce „Widok” usuńmy zaznaczenia w polach wyboru „Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego” oraz – w Viście – „Użyj Kreatora udostępniania”. Aktywujmy pole „Pokaż ukryte pliki i foldery”. Następnie przejdźmy do katalogu dysku systemowego, prawym przyciskiem myszy kliknijmy ikonę folderu System Volume Information i z menu kontekstowego wybierzmy „Właściwości”. W zakładce „Zabezpieczenia” naciśnijmy przycisk „Edytuj” i zatwierdźmy komunikat systemu kontroli kont użytkowników. W wyświetlonym okienku kliknijmy „Dodaj”, wpiszmy w polu tekstowym naszą nazwę użytkownika i wprowadźmy zmiany przyciskiem „OK”. W oknie uprawnień zaznaczmy pole wyboru „Zezwalaj” w wierszu „Pełna kontrola”. Na koniec potwierdźmy nowe ustawienia, wybierając kolejno „Zastosuj” i „OK”.

Teraz możemy otworzyć katalog System Volume Information w oknie Eksploratora. W XP poszczególne punkty przywracania są umieszczone w odpowiednich podkatalogach, za to w Viście widać tylko kilka systemowych plików o zagadkowych nazwach. Kolejność ich tworzenia najłatwiej rozpoznać po datach modyfikacji.

Uwaga:

W żadnym wypadku nie usuwajmy plików, zmieniając ich lokalizację poleceniem »Przenieś«. Zamiast tego skopiujmy je – najlepiej na dysk zewnętrzny. Z zarchiwizowanych punktów przywracania korzystajmy tylko w ostateczności, gdyż usunięte zostaną wszystkie zmiany wprowadzone w systemie od czasu ich utworzenia, włącznie z zainstalowanymi aplikacjami.