BenQ T1260 – aparat z dotykowym ekranem i technologią HDR

BenQ wprowadza na polski rynek model T1260 - swój pierwszy aparat łączący 3-calowy dotykowy ekran 5. generacji z techniką HDR (High Dynamic Range) umożliwiającą wykonywanie zdjęć z dużą rozpiętością tonalną.

Jest to aparat z 12-megapikselowa matrycą, 4-krotnym zoomem optycznym, 3-calowym wyświetlaczem LCD o rozdzielczości 230 000 pikseli, 4. krotnym zoomem optycznym oraz czułością ISO do 6 400 (w rozdzielczości do 3 Mpix). BenQ T1260 wykonuje zdjęcia w rozdzielczościach 4 000 x 3 000 (12M), 4 000 x 2 400 (3:2), 3 264 x 2 448 (8M), 2 592 x 1 944 (5M), 2 048 x 1 536 (3M), HD (16:9) oraz 640 x 480 (VGA). Filmy z dźwiękiem ciągłym i aktywnym zoomem w rozdzielczościach 720p 1 280 x 720 (16:9), 640 x 480 oraz 320 x2 40 przy 30 klatkach na sekundę.

Zastosowanie dotykowego ekranu, najnowszej, 5. generacji pozwoliło wyeliminować większość przycisków i uprościć obsługę – jest podobna do znanej z telefonów i smartfonów z dotykowym ekranem. Wystarczy „puknąć” w ekran by nastawić ostrość i zrobić zdjęcie – nie trzeba naciskać tradycyjnego spustu migawki.

Powiększanie fragmentów oglądanych zdjęć jest proste – wystarczy zakreślić interesujący nas obraz i natychmiast wypełni on cały ekran. Przewijanie zdjęć polega na „przesuwaniu” ich palcem.

Wbudowany żyroskopowy czujnik położenia pozwala prawidłowe wyświetlanie przeglądanych zdjęć niezależnie od położenia aparatu (w pionie lub w poziomie) i automatycznie obraca zdjęcie na ekranie, jeśli przekręcimy aparat.

Zaimplementowana w aparacie Technika HDR (High Dynamic Range) umożliwia proste wykonywanie zdjęć z dużą rozpiętością tonalną, czyli dobrze widocznymi szczegółami w tzw. światłach i w cieniach. Przy robieniu standardowych zdjęć musimy zawsze podjąć decyzję czy warunki ekspozycji (czas i przysłonę) zdjęcia ustawimy na ciemne czy jasne elementy kadru i wtedy w tej niewybranej części będziemy mieli brak szczegółów – czerń lub tzw. wyżartą biel.

Włączenie opcji HDR sprawia, że aparat automatycznie wykonuje dwa zdjęcia – jedno z prawidłową ekspozycją dla świateł a drugie dla cieni – i automatycznie składa je w jedno o dużej rozpiętości tonalnej, czyli ze szczegółami na całym zdjęciu.

Funkcja Smart File Management, to prosta możliwość przeglądania i zarządzania wykonanymi zdjęciami czy filmami z poziomu kalendarza. Zarejestrowane obrazy nie tylko łatwo zidentyfikować po dacie, ale także dostępne są inne przydatne informacje takie jak parametry zapisanego filmu, czy zdjęcia.

BenQ zmienił także system menu, pozwala ono teraz na szybki dostęp do wybranych opcji i ustawień zdjęcia, a także pokazuje efekt ich działania. Funkcja Smart Scene Detection pozwala na automatyczne ustawienie optymalnych wartości ekspozycji do warunków i typu robionego zdjęcia w zależności od fotografowanego obiektu. System identyfikuje i optymalizuje do 12 różnych standardowych wariantów.

Kompaktowa, czerwona obudowa ma16,3 mm w najcieńszym miejscu, T1260 waży 110 gramów (bez akumulatora i karty SD). Wbudowana pamięć to 11 MB z możliwością rozszerzenia do 32 GB na kartach SDHC. Zasilanie zapewnia akumulator litowo-jonowy 7 000 mAh. W zestawie z aparatem znajduje się kabel AV, USB, ładowarka akumulatora i oprogramowanie narzędziowe.

Aparat dostępny jest już w Polsce w sugerowanej cenie detalicznej 499 zł z VAT. Gwarancja 24 miesiące w systemie door-to-door.

Zobacz też inne kompakty BenQ w naszych testach

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.