Intel Atom ma być pierwszym procesorem wytworzonym w technologii 14 nm

Computex 2010: Intel przedstawia nowe produkty i plany wobec platformy Atom

Dziś na targach Computex firma Intel zaprezentowała nowe produkty i rozwiązania, oparte na rodzinie energooszczędnych procesorów Intel Atom.

W ciągu ostatnich 45 dni procesor Intel Atom trafił do wielu urządzeń innych niż intelowskie netbooki, które przez ostatnie dwa lata sprzedały się w liczbie ponad 50 milionów sztuk. Intel poinformował o kontrakcie na procesor i oprogramowanie MeeGo do przyszłej samochodowej platformy informacyjno-rozrywkowej chińskiego producenta samochodów HawTai; o ponad 50-krotnym obniżeniu jałowego poboru mocy w nowej generacji platformy procesorowej Intel Atom do urządzeń kieszonkowych, m.in. smartfonów; oraz o współpracy z firmami Google, Sony i Logitech w sprawie nowych systemów Smart TV, wykorzystujących układy Intel Atom CE i obsługujących aplikację Google TV w oparciu o systemu Android.

Niedawno Intel przedstawił przyszły, oparty na rdzeniu Atom układ System on Chip (SoC) o nazwie kodowej „Tunnel Creek”, który po raz pierwszy pozwoli firmom na podłączanie własnych krzemowych chipów do intelowskiego produktu SoC.

Procesor Intel Atom napędza również czytnik Intel Reader, a firma otrzymała ponad trzy tysiące zapytań dotyczących konstrukcji innych niż komputery PC — większość od nowych potencjalnych klientów — od wykrywaczy ryb do wózków golfowych.

Podczas przemówienia na targach Computex David (Dadi) Perlmutter, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Intel Architecture Group, wspomniał o tych i innych przedsięwzięciach Intela, m.in. zaprezentował najcieńszy na świecie netbook działający na nadchodzącej dwurdzeniowej platformie mobilnej „Pine Trail”. Cienki jak brzytwa, mierzący zaledwie 14 mm innowacyjny prototyp „Canoe Lake”, wydziela mniej ciepła i jest o 50 procent cieńszy niż jakikolwiek inny netbook, jaki konsumenci mogą dziś znaleźć na rynku.

Perlmutter pokazał także szereg innych urządzeń z układami Intel Atom, poczynając od energooszczędnych serwerów kasetowych, przez rozwiązania do obsługi handlu detalicznego i projektory prezentacyjne, aż po wiele modeli tabletów.

Mobilne, dwurdzeniowe procesory Atom, które weszły już do produkcji, a do sprzedaży trafią przed zimowym sezonem urlopowym, zapewnią znacznie większą szybkość reakcji urządzeń o tych samych kompaktowych rozmiarach i równie długim czasie pracy na zasilaniu bateryjnym. Procesory Intel Atom N455 i N475 do netbooków z obsługą pamięci DDR3 są dostępne od dziś, a procesory D525 i D425 do stacjonarnych komputerów PC klasy podstawowej powinny być dostępne od 21 czerwca.

Technologia „Oak Trail”, która będzie dostępna dla klientów na początku 2011 roku, jest zoptymalizowana pod kątem cienkich netbooków oraz tabletów i zapewni 50-procentowe ograniczenie średniego poboru mocy, odtwarzanie wideo Full HD oraz szeroki wybór oprogramowania, w tym obsługę systemów operacyjnych MeeGo, Windows 7 i Google.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.