Procesor Valhalla, na którym oparty jest nowy Xbox 360

Jaki procesor znajdziemy w nowym Xboksie 360?

Nowy, choć nie do końca nowej generacji, Xbox 360 będzie oparty na układzie Valhalla - układzie, łączącym na jednej płytce procesor, procesor graficzny oraz pamięć eDRAM.

Niespełna tydzień temu Microsoft zaprezentował nowego Xboksa 360, który nie do końca będzie konsolą nowej generacji, ale jednak kilka nowych rozwiązań wprowadzi do życia konsolowych maniaków. Wiemy już, że urządzenie posiada łączność WiFi oraz nową obudową, a teraz dowiadujemy się, że oparte będzie na całkiem nowym układzie Valhalla, który ma łączyć w sobie procesor logiczny, procesor graficzny oraz pamięć eDRAM – wszystko umieszczone na jednej płytce.

Jeśli tak jest rzeczywiście, to Microsoft mógł użyć pojedynczego radiatora i wentylatora, aby ochłodzić te komponenty. Układ najprawdopodobniej wytworzono w 45-nanometrowym procesie technologicznym, a jego produkcją miała zająć się firma Chartered Semicoductor, należąca do Global Foundries.

Dzięki nowej platformie, Xbox 360 będzie bardziej energooszczędny i będzie wymagał mniejszego i słabszego zasilacza o mocy 135W. W porównaniu platformą Jasper, wykorzystaną w Xboksie poprzedniej generacji, nowy układ jest o 33 i 20 procent bardziej energooszczędny odpowiednio w stanie bezczynności oraz podczas grania w Gears odf War 2. Wyłączona konsola ma pobierać tylko 0,6W mocy, podczas gdy poprzednia wersja pobierała 2W. Nowy system jest także o 5 dB(A) cichszy od poprzednika w stanie bezczynności oraz o 3 dB(A) cichszy podczas pracy.

Według serwisu AnandTech w nowym Xboksie znajdziemy także dysk twardy Hitachi z interfejsem SATA 1.5Gbps, 8 MB buforem pamięci i prędkością pracy 5400 rpm. Moduł łączności WiFi jest zamontowany w środku obudowy poprzez port USB, co sugeruje, że tańsze wersje Xboksa mogą być pozbawione tej łączności.

Tymczasem na przedniej obudowie obecne są dwa porty USB, aby użytkownik mógł podpiąć zewnętrzne urządzenie pamięci masowej. Na tylnym panelu znajdują się: optyczne wyjście audio, wyjście HDMI, trzy porty USB, port Ethernet oraz złącze do podłączenia zestawu Kinect.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.