Technologia nVidii wydaje się interesująca

Orgia trzech wymiarów: NVIDIA pokazuje ekosystem 3D Vision

Relacja z konferencji

Telewizory, notebooki, desktopy, projektory, aparaty fotograficzne… 3D Vison jest wszędzie – aż strach lodówkę otworzyć!

Podczas wczorajszej konferencji prasowej NVIDIA pokazała przytłaczającą liczbę urządzeń zdolnych wyświetlać (albo przechwytywać) obraz 3D w technologii 3D Vision wykorzystującej aktywne okulary migawkowe, karty graficzne NVIDII z odpowiednim oprogramowaniem i monitory lub projketory zdolne do wyświetlania obrazu z częstotliwością 120 Hz.

3D Vision znamy (i lubimy) od dawna, jednak po raz pierwszy mieliśmy okazję podziwiać tak wiele kompatybilnych z nią urządzeń w jednym miejscu.

Swoimi „trójwymiarowymi” zabawkami chwalili się Asus (notebook Asus G51Jx 3D z wbudowanym emiterem 3D Vision, monitor VG236H), Toshiba (notebook Toshiba Satelite A665 3D), NEC (projektor NEC NP210), Acer (projektor Acer H5360, monitor Acer GD245HQ, desktop Predator GeForce 475), LG (trzy monitory LG W2363D w trybie 3DVision Surroud), Panasonic (telewizor plazmowy TX-P50VT20), VOBIS (desktop DIGITAL W7P i7 860 XPOWER F1) i wreszcie Komputronik (desktop Infinity 3D Vision Enthusiast).

Naszą uwagę zwrócił Asusowy G51Jx 3D, który jest pierwszym notebookiem z wbudowanym emiterem 3D Vision, co jest rozwiązaniem niezwykle wygodnym, bo nie trzeba nosić ze sobą i rozkładać osobnego emitera, jednak z pewnością będzie „nieco” droższe (ok, aż boimy się myśleć, ile to będzie kosztować).

Następną perełką była Tosia Satelite A665 3D ,

mogąca z kolei pochwalić się odtwarzaniem filmów Blu-Ray 3D

– trzeba przyznać, że „Potwory kontra obcy” wyglądał na tym notebooku naprawdę świetnie.

Kolejna nowość to 3DVision Surroud, czyli sposób na granie nie dość, że trójwymiarowo, to jeszcze panoramicznie. Podłączone do jednego komputera  trzy monitory LG W2363D wyświetlały wspólny obraz, który jednak nie zrobił na nas specjalnego wrażenia – efekt trójwymiarowości był słabo widoczny, brakowało poczucia zanurzenia w rzeczywistość gry, jakiego spodziewaliśmy się po „szerokoekranowym” 3D.

Z interesujących (choć nieoficjalnych) wieści:

NVIDIA zamierza zaimplemetować obsługę 3D Vision do netbooków i nettopów z platformą ION 2

.

Poniżej kilka ze wspomnianych wyżej sprzętów okiem naszej kamery.Na koniec konferencji udało nam się porozmawiać z Luciano Alibrandi, zajmującym się reprezentowaniem NVIDII w regionie EMEAI. Zapytaliśmy go między innymi o to, czy naprawdę uważa za

sensowne upychanie technologii 3D do netbooków

(tak, uważa – i wszędzie indziej też), czy należy spodziewać się

implemnetacji 3D Vision w SOC Tegra

(tak, należy), czy NVIDIA pracuje nad technologiami pozwalającymi

oglądać obrazy 3D bez okularów

(bardzo by chcieli coś takiego mieć, ale nie, nie pracują nad tym), wreszcie na których

kierunkach rozwoju

(GPU, technologia 3D, sprzęty mobilne) NVIDIA zamierza się koncentrować – ale na to ostatnie pytanie nie dostaliśmy konkretnej odpowiedzi.

A jakie jest wasze zdanie na temat technologii 3D ?