Odkryto nową sieć sprzedaży „niewykrywalnych” botów

E-handel

Boty mają służyć do tworzenia kont na portalach społecznościowych, kradzieży tożsamości i znajomych, wysyłania wiadomości, itp. Ich twórcy twierdzą, że wszystkie boty są niewykrywalne, gdyż losowo zmieniają użytkowników, agentów i nagłówki. Zawierają także automatyczne generatory kodów CAPTCHA.

Publicznie dostępna strona internetowa zawiera obszerny katalog programów naśladujących zachowania człowieka i przeznaczonych do użycia w serwisach społecznościowych oraz w usługach webmail, takich jak Twitter, Facebook, Hi5, MySpace, MyYearBook, YouTube, Tuenti, Friendster, Gmail czy Yahoo.

Każda pozycja wyjaśnia powód stworzenia danego bota: równoczesne zakładanie wielu kont na portalach społecznościowych, kradzież tożsamości, znajomych i kontaktów, automatyczne wysyłanie wiadomości itp. Na stronie czytamy: „Wszystkie boty działają w konwencjonalny sposób, zbierają identyfikatory/nazwy znajomych i automatycznie wysyłają zaproszenia do grona przyjaciół, wiadomości, komentarze”.

– Ciągle badamy sprawę, ale jest to kolejny przykład na to, że złośliwe oprogramowanie jest niezwykle opłacalnym biznesem dla cyberprzestępców. Katalog sprzedaży opisuje liczne zastosowania botów: niektóre mniej szkodliwe, np. tworzenie kont, inne ukierunkowane na oszustwo, w tym kradzież tożsamości, zdjęć itp. – mówi Luis Corrons, dyrektor techniczny PandaLabs.

Najtańszy bot kosztuje 95 USD, najdroższy 225 USD. Cały katalog można kupić za 4 500 USD. Gwarantuje on niewykrywalność botów przez żadne rozwiązanie zabezpieczające, utrzymując, że mają one zdolność zmiany użytkowników, agentów i nagłówków tak często jak to konieczne, uniemożliwiając zablokowanie. Boty omijają również zabezpieczenia oparte na kodach CAPTCHA stosowane na wielu stronach internetowych, a nabywca musi tylko ustawić parametry i pozwolić botom na samodzielne działanie. Ponadto boty regularnie się aktualizują.

Niektóre z bardziej nietypowych zastosowań botów to m.in.:

Reklama
  • Automatyczne generowanie wizyt i odtworzeń filmów w serwisie YouTube
  • Optymalizacja rankingów w portalu Alexa
  • Fałszowanie głosów w serwisie Digg
  • Nieograniczone wysyłanie wiadomości w portalach randkowych, takich jak DirectMatches

Boty zostały specjalnie dostosowane do każdego serwisu, a lista celów obejmuje nie tylko portale społecznościowe popularne na całym świecie, ale również lokalne strony internetowe, takie jak Tuenti, Yahoo UK itp.

– Na tym samym portalu znajduje się również oferta zarabiania na sprzedaży tych „produktów” jako przedstawiciel. To właśnie takie modele współpracy przyczyniają się do powstawania cybermafii i organizacji działających w wielu krajach. Musimy jednak pamiętać, że ten interes istnieje nie tylko dlatego, że są twórcy zagrożeń, ale także dlatego, że istnieją przestępcy gotowi za nie zapłacić. Dopóki nie będziemy w stanie uniemożliwić oszukiwania ludzi w ten sposób, ten model biznesowy będzie kwitł – podsumowuje Luis Corrons.