Zdobywca sześciu Oscarów, nominowany w dziewięciu kategoriach - The Hurt Locker

Producent filmu Hurt Locker pozywa 5 tysięcy użytkowników BitTorrent

Prawo

Film Hurt Locker. W pułapce wojny, w reżyserii Kathryn Bigelow, to największy wygrany ostatniej ceremonii rozdania Oscarów. Ten kontrowersyjny film o wojnie w Iraku zdobył aż sześć statuetek, między innymi za najlepszy film 2010 roku. Pomimo tylu przyznanych nagród, film nie jest zbyt dochodowy – w kinach i na płytach DVD/Blu-Ray zarobił do tej pory zaledwie 17 milionów dolarów, co w porównaniu z 2 miliardami dolarów Avatara, brzmi dość groteskowo.

Według producenta filmu, wytwórni Voltage Pictures, jedną z przyczyn tak słabej sprzedaży, jest piractwo. Stąd pozew, złożony w sądzie okręgowym dla Dystryktu Kolumbii, oskarżający ni mniej, ni więcej tylko 5 tysięcy osób o naruszenie praw autorskich. To jeden z największych w historii pozwów przeciwko osobom prywatnym.

Chociaż wytwórnia nie jest w stanie określić nazwisk wszystkich oskarżonych, bowiem zna wyłącznie ich adresy IP, to chce wezwać do sądu dostawców Internetu, aby ci udostępnili nazwiska swoich klientów.

Po zidentyfikowaniu piratów, Voltage Pictures zamierza wysłać każdemu z nich listów wzywających do zapłacenia 1500 dolarów odszkodowania. To jedyny warunek wycofania przez wytwórnię pozwu. Jeśli natomiast użytkownicy sieci BitTorrent nie zapłacą, wytwórnia ostrzega, że koszty całej rozprawy wraz z zasądzonym odszkodowaniem będą nawet dziesięciokrotnie wyższe od żądanego zadośćuczynienia.

Film Hurt Locker wyciekł do sieci BitTorrent pół roku przed swoją oficjalną, amerykańską premierą kinową.