Przygotowanie filmów DVD i klipów wideo do oglądania na odtwarzaczu multimedialnym

iPod

Za pomocą darmowego narzędzia HandBrake można skonwertować klipy do formatu obsługiwanego przez iPoda i iPhone’a. Musimy jedynie pamiętać, że materiał z płyt DVD nie może być zabezpieczony przed kopiowaniem. Program można znaleźć na płycie CHIP DVD; do poprawnego działania wymaga on zainstalowanego pakietu Microsoft.NET Framework. Po uruchomieniu narzędzia podajemy domyślną ścieżkę zapisu tworzonych plików.

W tym celu wybieramy z menu polecenie »Tools | Options« i w zakładce „General” klikamy przycisk „Browse” w polu Output Files. Wskazujemy katalog i zapisujemy ustawienie, naciskając przycisk „OK”. Aby wybrać plik do przetworzenia, klikamy przycisk „Source”. W celu wskazania pojedynczych plików wybieramy pozycję „Video file”, a żeby przetworzyć kompletną zawartość płyty DVD skopiowaną na dysk – pozycję „DVD/VIDEO_TS”. Jeżeli płyta DVD znajduje się w napędzie, możemy też skonwertować zapisany na niej materiał bezpośrednio. HandBrake przeanalizuje pliki źródłowe i wyświetli kolejne okno dialogowe. Teraz za pomocą pól wyboru w polu „Source” wybieramy, które filmy lub rozdziały w materiale źródłowym mają zostać przetworzone. Chcąc skonwertować zawartość muzycznej płyty DVD, za pomocą pól wyboru „Chapters” wybieramy pojedyncze utwory. W polu „Destinations” określamy nazwy nowych plików. Pozostałych parametrów nie musimy definiować ręcznie skorzystajmy z gotowych wzorów ustawień dla konkretnych odtwarzaczy. W tym celu w polu „Presets” po prawej stronie okna wybieramy „Apple”, a dalej „iPod”. HandBrake automatycznie ustawi parametry w zakładkach „Picture”, „Video”, „Audio” i „Chapters”. Aby rozpocząć konwersję, kliknijmy „Start”.

Proces ten jest skomplikowany i, w zależności od mocy obliczeniowej komputera, może zająć sporo czasu. Gotowy plik M4V możemy skopiować na iPoda.