Przygotowanie filmów DVD i klipów wideo do oglądania na odtwarzaczu multimedialnym

Urządzenia iPhone i iPod nie umożliwiają odtwarzania filmów skopiowanych z płyt DVD lub zapisanych w popularnych formatach, np. DivX.

Za pomocą darmowego narzędzia HandBrake można skonwertować klipy do formatu obsługiwanego przez iPoda i iPhone’a. Musimy jedynie pamiętać, że materiał z płyt DVD nie może być zabezpieczony przed kopiowaniem. Program można znaleźć na płycie CHIP DVD; do poprawnego działania wymaga on zainstalowanego pakietu Microsoft.NET Framework. Po uruchomieniu narzędzia podajemy domyślną ścieżkę zapisu tworzonych plików.

W tym celu wybieramy z menu polecenie »Tools | Options« i w zakładce „General” klikamy przycisk „Browse” w polu Output Files. Wskazujemy katalog i zapisujemy ustawienie, naciskając przycisk „OK”. Aby wybrać plik do przetworzenia, klikamy przycisk „Source”. W celu wskazania pojedynczych plików wybieramy pozycję „Video file”, a żeby przetworzyć kompletną zawartość płyty DVD skopiowaną na dysk – pozycję „DVD/VIDEO_TS”. Jeżeli płyta DVD znajduje się w napędzie, możemy też skonwertować zapisany na niej materiał bezpośrednio. HandBrake przeanalizuje pliki źródłowe i wyświetli kolejne okno dialogowe. Teraz za pomocą pól wyboru w polu „Source” wybieramy, które filmy lub rozdziały w materiale źródłowym mają zostać przetworzone. Chcąc skonwertować zawartość muzycznej płyty DVD, za pomocą pól wyboru „Chapters” wybieramy pojedyncze utwory. W polu „Destinations” określamy nazwy nowych plików. Pozostałych parametrów nie musimy definiować ręcznie skorzystajmy z gotowych wzorów ustawień dla konkretnych odtwarzaczy. W tym celu w polu „Presets” po prawej stronie okna wybieramy „Apple”, a dalej „iPod”. HandBrake automatycznie ustawi parametry w zakładkach „Picture”, „Video”, „Audio” i „Chapters”. Aby rozpocząć konwersję, kliknijmy „Start”.

Proces ten jest skomplikowany i, w zależności od mocy obliczeniowej komputera, może zająć sporo czasu. Gotowy plik M4V możemy skopiować na iPoda.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.