
Sitecom WL-309
Gracze stanowią grupę ludzi szczególnie uwielbianą przez producentów akcesoriów komputerowych. Dobrze wszystkim znane są zapewne wyśmienite klawiatury, myszki czy słuchawki takich producentów jak Logitech (seria „G”), Razer, Zboard czy SteelSeries. W zasadzie każdy sklep internetowy ma działy „Dla graczy”, „eXtreme hardware”, „gamer zone” czy podobnie brzmiące.
Na podstawie produktów w nich umieszczonych można spróbować zdefiniować gracza. Otóż jest to osoba dla której wysoka jakość wykonania oraz funkcjonalność są cechami obowiązkowymi. Osobiście też zaliczam się do tego grona i o ile widziałem sporo sprzętu przeznaczonego dla pr0 gamerów to nigdy nie spotkałem się z routerem specjalnie dla nich dedykowanym… Z ta większą przyjemnością do naszych testów pozyskałem prosto z Niemiec najnowszego Sitecoma WL-309 Gaiming Router II.
Jak przystało na produkt dla ceniących sobie designe odbiorców opakowanie WL-309 jest całe czarne. Wewnątrz oprócz samego routera znajdziemy skróconą instrukcję ułatwiającą pierwszą konfigurację, płytę (oczywiście z obu stron czarną) z manualami w każdym liczącym się języku (polskiego zabrakło), kabel sieciowy oraz zasilacz routera. Samo urządzenie zostało bardzo estetycznie zaprojektowane. Wierzch pokryty został czarnym plastikiem, który w pierwszym momencie można pomylić ze skórą. W centrum znajduje się duże logo producenta, a w dolnym prawym rogu multifunkcyjny przycisk WPS. W zależności od czasu jaki będzie on wciśnięty będziemy mieli możliwość włączenia WPS dla połączenia 2,4 bądź 5 GHz, resetu urządzenia bądź przywrócenia ustawień domyślnych. Pomiędzy górną częścią a frontem umieszczony został srebrny pasek idealnie komponujący się z wszechobecną czernią. Na przednim panelu znajdziemy dziesięć diód, które w czasie pracy święcą błękitnym światłem. Niestety producent zapomniał o opisaniu która odpowiada za co, natomiast jest to wadą wszystkich produktów Sitecoma… maja święcić i tyle:) Po obu stronach WL-309 umieszczone zostały przykręcane płaskie anteny. Nie wyglądają one tak estetycznie jak te okrągłe, natomiast zapewniają zdecydowanie silniejszy sygnał. Z tyłu standard jak na urządzenie z najwyższej półki – cztery gigabitowe porty LANowe, WAN Ethernet, złącze USB2.0 pozwalające na współdzielenie danych w sieci a także włącznik/wyłącznik routera.

Menu WL-309, podobnie jak i całość urządzenia, zostało utrzymane w czarnym kolorze. Jest ono bardzo rozbudowane i niestety, czasem opcje są umieszczone mało intuicyjnie. Opcja szybkiej konfiguracji działa bardzo dobrze. W pierwszym kroku wybieramy kraj w którym mieszkamy (tu znów brak Polski) a następnie rodzaj dostawcy usług internetowych z dość obszernej listy. Kolejne kroki to konfiguracja zabezpieczeń routera oraz sieci 2,4 i 5 GHz.
Wydajność gaimingowego routera jest naprawdę wysoka. Maksymalnie w naszych testach wraz z dedykowanymi „patykami” USB WL-309 osiągnął wynik 110 Mbps, co stawia go w ściślej czołówce naszego rankingu. Część z dość obszernego zbioru pomiarów przedstawiłem na wykresach w tekście, natomiast po pełne ich zestawienie zapraszam na stronę produkt oraz do zakładki rankingi. Tam tez będziecie mogli porównać go z konkurencyjnymi według Was produktami.

Sitecom WL-309 Gaiming Router II jest urządzeniem estetycznym, o wyjątkowo silnym i stabilnym sygnale. Dzięki dodatkowemu układowi StreamEngine eliminowane są zakłócenia, co bezpośrednio przekłada się na niskie opóźnienia w grach. W trakcie LANowych rozgrywek wspomniany wyżej układ eliminuje również efekt laga często spotykanego w kawiarenkach internetowych z kiepskim sprzętem sieciowym.
O WL-309 wiele zostało już powiedziane i to głównie dobrych rzeczy, czas teraz na minusy. Pierwszym z nich jest brak dostępności w Polsce (mamy nadzieję, że to się wkrótce zmieni), a także astronomiczna cena sugerowana producenta na poziomie 190 euro. Po doliczeniu do tego wartości VAT oraz marzy sklepów otrzymany przybliżoną cenę około 900 zł. Cóż – nikt nie mówił, że życie gracza jest łatwe… a sprzęt tani;)
Grzegorz Glonek
- Oceny
- Łączna 94
- Wyposażenie 93
- Funkcjonalność 89
- Ergonomia 81
- Wydajność 73
- Gwarancja [miesiące] 60
- Standard transmisji danych 2,4 i 5 GHz jednocześnie
- Złącze WAN Ethernet
- Możliwość podłączania na USB dysku/drukarki tak/nie
- Wersja firmware podczas testów 1.0.0.6
- Standard portów LAN (prędkość) 1000 Mbit/s
- Liczba portów przełącznika / koncentratora Ethernet 4
- Liczba portów USB 1
- Liczba anten zewnętrznych 2
- Filtrowanie adresów MAC tak
- WDS/WPS tak/tak
- VPN Pass Through tak
- Serwery FTP/Wydruku tak/nie
- Bramki/centralki telefoniczne/modem
- Telefonia PSTN (analogowa) nie
- Telefonia ISDN nie
- Bramka VoIP nie
- Automatyczna sekretarka nie
- Wydajność LAN - PC + serwer (duplex - 2 linie) [Mb/s] 1042
- Wydajność 802.11n - N1 + serwer (duplex - 2 linie) [Mb/s] 96
- Wydajność 802.11n - duplex 2,4 GHz [Mb/s] 110
- Wydajność 802.11n - duplex 5 GHz [Mb/s] 54
- Wydajność 802.11n - duplex 2,4 i 5 GHz (Dualband) [Mb/s] 144
- Kompatybilność WiFi (Centrino G) [Mb/s] 19
- Kompatybilność WiFi (Centrino N) [Mb/s] 30
- Kompatybilność WiFi (Atheros) [Mb/s] 22
- Kompatybilność WiFi (Broadcom) [Mb/s] 21
- Kompatybilność WiFi (Ralink) [Mb/s] 24
- Zasięg 802.11n (ściana, 1m) N1 + serwer (duplex - 2 lines) [Mb] 88