Umieszczałeś pliki na Chomiku i Wrzuta.pl? Sprawdź skrzynkę pocztową… (aktualizacja!)

Koncern medialny Hapro Media rozpoczął kampanię antypiracką, koncentrując się na witrynach Chomik i Wrzuta.pl. Firma rozpoczęła masową wysyłkę e-maili do wszystkich osób, które umieściły tam utwory muzyczne bez zgody prawnych posiadaczy praw autorskich. Ostrzega w nich użytkowników, że jeżeli nie zapłacą niezwłocznie odszkodowania za nielegalne udostępnianie plików, wniosą sprawę do prokuratury.

Hapro Media dysponuje zarówno adresami e-mail, jak i numerami IP użytkowników obu portali, które w myśl europejskiego prawa mają obowiązek je przekazać. Z informacji uzyskanych przez Gazetę Prawną, e-maili rozesłano na razie 200 sztuk. Połowa z odbiorców ponoć zdecydowała się zapłacić karę.

Aktualizacja:

Wbrew temu, co pisały serwisy mediowe, portal Wrzuta.pl nie przekazał Hapro Media danych personalnych swoich użytkowników. Poniżej w całości publikujemy sprostowanie, jakie otrzymaliśmy:

„Free4Fresh Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie – administrator serwisu Wrzuta.pl – oświadcza, iż informacje opublikowane w w/w tekście, jakoby administrator serwisu Wrzuta.pl wydał dane użytkowników tego serwisu firmie Hapro Media, są nieprawdziwe. Administrator serwisu Wrzuta.pl nie wydał żadnych danych dotyczących użytkowników serwisu Wrzuta.pl firmie Hapro Media ani jakiemukolwiek innemu podmiotowi działającemu w imieniu tej firmy, w tym w szczególności adresów e-mail czy numerów IP.”

Czytaj też: Udostępniałeś muzykę? Zapłacisz za to. Nawet 300 tysięcy złotych!