Zestaw „mały pirat”

’Nie walcz o pilota” – tak brzmi hasło reklamowe produktu o nazwie Clone+ Home Edition 150. Urządzenie jest splitterem dostępu do płatnych telewizji. Pozwala na rozdzielenie jednego abonamentu na maksymalnie ośmiu użytkowników.

Jak to działa? Korzystanie ze sprzętu jest banalnie proste. Wystarczy umieścić kartę operatora w serwerze, po odczytaniu uprawnień wkładamy, w miejsce karty, moduł bezprzewodowy. Ustawienia zostają zapisane. Aby sparować drugi moduł postępujemy analogicznie. Teraz wystarczy ponownie umieścić kartę operatora w serwerze a karty bezprzewodowe w dekoderach. Po chwili połączenie zostaje ustanowione a my i nasza rodzina możemy oglądać dowolne programy (z naszego pakietu abonamentowego) w kilku miejscach w domu. Ważne, że na każdym z odbiorników możemy uruchomić inny program. Jak podaje producent połączenia są tak zabezpieczone, że nikt niepowołany nie może przechwycić sygnału i korzystać z naszej karty.

Clone+ ma jednak pewne ograniczenia. Pierwsze z nich to zasięg – w otwartej przestrzeni maksymalna odległość między nadajnikiem a odbiornikami wynosi 150 metrów. Wewnątrz budynków zasięg oczywiście maleje, ale z powodzeniem udało się przeprowadzić sygnał przez kilka ścian. Kolejne ograniczenie wynika ze stosowanych przez operatorów kart i dekoderów. Jeśli karta dostępowa jest przypisana do dekodera to niestety urządzenie nie poradzi sobie z rozdzieleniem sygnału. Takie zabezpieczenie stosuje na przykład platforma „n”.

W zestawie otrzymujemy dwa moduły bezprzewodowe, jeśli zechcemy podzielić sygnał na więcej dekoderów, możemy dokupić kolejne karty za około 150 złotych. Podczas testów sprzęt bez najmniejszych problemów radził sobie z obsługą dwóch klientów. Uprawnienia były przesyłane płynnie, a na ekranie nie dało się zauważyć nawet najmniejszych zacięć. Jako, że komunikacja między serwerem a odbiornikami jest dwustronna, informacje na karcie operatora były aktualizowane bez problemu. Jeśli komuś nie odpowiada wystający z dekodera moduł bezprzewodowy może zaopatrzyć się w tzw. „miękki interfejs”, dzięki któremu ze slotu kart będzie wystawał jedynie cienki kabelek prowadzący do ukrytego gdzie indziej odbiornika.

Splitter Clone+ jest urządzeniem, które przypadnie do gustu osobom, które posiadają kilka dekoderów ale nie koniecznie mają ochotę kupować kilka oddzielnych abonamentów płatnej telewizji satelitarnej. Ograniczenie do ośmiu klientów i zasięg do 150 metrów mają zapewnić, że nie podzielimy się sygnałem z sąsiadem a jednocześnie z powodzeniem wystarczą aby korzystać z urządzenia w obrębie jednego gospodarstwa domowego. Clone+ to bardzo dobry produkt ale niestety dość drogi. Za komplet z dwiema kartami bezprzewodowymi trzeba zapłacić prawie pięćset złotych. W przypadku jednak korzystania przez dłuższy okres czasu inwestycja się zwraca. Warto jednak sprawdzić czy używanie splittera nie jest niezgodne z naszą umową z operatorem. Może się bowiem okazać, że korzystamy ze sprzętu nielegalnie.

Napięcie zasilania12V
Maksymalna ilość obsługiwanych użytkowników8
Maksymalny zasięg od nadajnika150 m
Obsługiwane standardy kodowaniaConax, CryptoWorks, Irdeto, MediaGuard, Viaccess
Gwarancja24 miesiące
Cena499 zł
Dostawcawww.pychinternationalelectronics.com