Nokia 6700 dostępna będzie w sześciu kolorach, w zależności od preferencji operatora

Nokia kupuje mobilny oddział Motoroli

1,2 miliarda dolarów - na taką kwotę opiewa transakcja pomiędzy firmą Nokia, która jest kupującym, a firmą Motorola, sprzedającą jeden ze swoich oddziałów mobilnej łączności.

To prawdopodobnie największa transakcja gotówkowa w historii segmentu telefonów komórkowych. Za 1,2 miliarda dolarów Nokia, współpracująca z Siemensem, odkupuje od firmy Motorola jeden z jej oddziałów, zajmujący się bezprzewodowym przesyłaniem sygnałów za pomocą sieci CDMA oraz GSM. Jedyną częścią, nieobjętą ramami umowy, będzie technologia Motoroli „push to talk”, która jest aktualnie wypożyczona przez firmę Sprint Nextel.

Umowa będzie najprawdopodobniej korzystna dla obydwu firm. Motorola, która od dłuższego czasu planuje podzielenie się na dwie osobne firmy, teraz zdobędzie na takie przedsięwzięcie fundusze. Powstaną zatem dwa przedsiębiorstwa – jedno, najprawdopodobniej działające na rynku telefonów komórkowych, a także drugie, zajmujące się całą resztą, jak dekodery, modemy itp.

Tymczasem Nokia, musi natychmiast poprawić swoją pozycję na amerykańskim rynku. Chociaż w skali całego globu, fińska firma wciąż pozostaje największym na świecie producentem telefonów komórkowych, to w Stanach Zjednoczonych obecność Nokii jest znikoma. Przejęcie oddziału Motoroli da natomiast możliwość błyskawicznej współpracy między innymi z firmą Verizon – największym amerykańskim operatorem sieci komórkowej.

Umowa, na mocy której pracodawcę zmieni około 7500 pracowników, ma być sfinalizowana do końca 2010 roku.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.