To jedna z największych tego typu akcji w Polsce - podkreśla Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku

Przedsiębiorcy ukarani za używanie nielegalnego oprogramowania

Funkcjonariusze zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali czterech właścicieli firm, którzy korzystali z nielegalnego oprogramowania. Wartość programów oszacowano na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

7 lipca policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą z KWP w Opolu wraz z funkcjonariuszami z Olesna i Dobrodzienia ujawnili w dwóch opolskich firmach pirackie oprogramowanie, w tym m.in. systemy operacyjne Microsoft oraz programy do nawigacji samochodowej. Na miejscu policjanci zabezpieczyli laptop, dysk twardy, karty pamięci, nawigację samochodową i płyty CD. Trzej mężczyźni (31-latek z Olesna oraz 24 i 27-latek z Dobrodzienia) usłyszeli już zarzuty.

Następnego dnia policjanci z KWP w Opolu wraz z funkcjonariuszami z Namysłowa udali się do kolejnych dwóch firm, tym razem w Namysłowie. W jednej z tamtejszych agencji reklamowych ujawnili nielegalne oprogramowanie warte 30 tys. złotych, w tym m.in. programy Adobe Photoshop oraz Corel. W trakcie przeszukania okazało się także, że firma używa podrobionych wzorów Playboya. Zabezpieczono laptopa, dysk twardy oraz płyty CD i DVD.

W drugiej namysłowskiej firmie policjanci ujawnili pirackiego Corela i Borlanda oraz zabezpieczyli laptopa i pendrive’a. Teraz 27-latek i 25-latek odpowiedzą za korzystanie z nielegalnego oprogramowania, a 27-latek dodatkowo za używanie znaków firmowych bez zezwolenia.

Za użytkowanie programów bez licencji w celu uzyskania korzyści majątkowej kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

0
Źródło: KWP Opole
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.