Zespół badaczy z Uniwersytetu Stanu Washington

Stworzono nowy typ „super baterii”

Badacze z Uniwersytetu Stanu Waszyngton stworzyli "super baterię" z nowego materiału, który potrafi przechowywać ogromne ilości energii.

– To jest najbardziej zagęszczona forma przechowywania energii, pomijając energię nuklearną – tak podsumował swoje nowe osiągnięcie lider zespołu badaczy z Uniwersytetu Stanu Waszyngton, Choong-Shik Yoo. Naukowcy stworzyli nowy materiał w komorze diamentowej – niewielkim urządzeniu, pozwalającym uzyskać w niewielkiej objętości ekstremalnie wysokie ciśnienie. Komora zawierała cząsteczkę fluorku ksenonu (XeF2), kryształu, który jest używany do trawienia krzemowych przewodników, upchniętych pomiędzy dwiema, małymi komorami diamentowymi.

Przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym, molekuły materiału pozostają stosunkowo daleko od siebie, jednakże przy zwiększonym ciśnieniu w komorze, materiał staje się dwuwymiarowym półprzewodnikiem, podobnym do grafitu. Naukowcy ostatecznie zwiększyli ciśnienie do miliona atmosfer – czyli takiego, jakie spotkać można w połowie drogi do jadra Ziemi.

Ten proces zmusił molekuły do stworzenia ciasnej, trójwymiarowej metalicznej struktury, a przy tym wytworzenia ogromnej iloci mechanicznej energii sprężania.

Według Yoo, w przyszłości możliwe będzie miedzy innymi stworzenie nowej klasy energetycznych materiałów lub paliwa, urządzeń przechowujących energie, super-utleniających się materiałów do niszczenia chemicznych i biologicznych środków, czy tez półprzewodników o wysokiej temperaturze.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.