Dzięki naszym poradom Twój iPhone stanie się jeszcze bardziej wszechstronny.

W poszukiwaniu ukrytych funkcji

Niektóre urządzenia potrafią znacznie więcej, niż nam się wydaje. Aktualizując oprogramowanie wewnętrzne, podrasujemy odtwarzacz MP3 i zmienimy konsolę do gier w multimedialny kombajn.

1. Uwolniony: iPhone bez operatora

Telefon firmy Apple jest modny, dobrze wygląda i sporo potrafi. Dzięki alternatywnemu firmware’owi, dostępnemu wraz z instrukcją instalacji na stronie www.ifonehacks.com, nasz iPhone wzbogaci się o kolejne funkcje, których próżno szukać w podstawowej wersji. Będziemy mogli na przykład pozbyć się blokady operatora i w efekcie sprawić, by telefon bez przeszkód współpracował z kartą SIM dowolnej sieci. O ile oryginalne oprogramowanie ogranicza prawo użytkownika do zapisu i odczytu danych z pamięci aparatu, o tyle nowe umożliwia wykorzystanie telefonu jako zwykłego dysku zewnętrznego. Poza tym pozwala na zainstalowanie dodatkowych aplikacji, które z różnych powodów nie spełniają restrykcyjnych wymagań sklepu Apple Store i nie są tam dostępne, takich jak choćby narzędzie do nagrywania klipów wideo czy emulator przenośnej konsoli Gameboy.

Netbook z OS X

Netbook z OS X

2. Netbook z OS X

Komputery Apple są wyposażone w przemyślany system operacyjny, o jakim użytkownicy pecetów mogą tylko pomarzyć. Mac OS X nie da się bowiem zainstalować na komputerze klasy PC, a może jednak się da? Na stronie Chip.pl (http://www.chip.pl/artykuly/porady/2009/01/jak-zamienic-peceta-w-maka/) zamieściliśmy informacje o naszych rezultatach kompletnej instalacji systemu ze stajni Apple’a na typowym netbooku Acer Aspire One – potrzebny jest jedynie zewnętrzny napęd DVD i oryginalna płyta z systemem Mac OS X Leopard.

3. Nokia: Jak usunąć drażniące logo?

Spogląjąc na niektóre telefony Nokii, od razu zauważymy, w sieci którego operatora pracują. Jego duże logo jest widoczne na ekranie startowym, a w menu głównym zobaczymy dodatkowe, nieprzydatne pozycje. Niedostatki wyglądu to niejedyny minus aparatów ze zmodyfikowanym przez operatora oprogramowaniem – również aktualizacje wydawane przez producenta często traktowane są po macoszemu. W numerze CHIP 12/2009 na str. 116 zamieszczona jest porada przybliżająca sposób aktualizacji każdego telefonu Nokia.

Xbox: Centrum multimedialne

Xbox: Centrum multimedialne

4. Xbox: Centrum multimedialne

Istnieje kilka możliwości rozszerzenia funkcjonalności nowego Xboxa 360. Jedną z nich jest manipulacja ustawieniami napędu, co pozwoli nam na korzystanie z wypalonych na płytach kopii zapasowych gier, podczas gdy oryginalne będą bezpiecznie leżały na półce.

Uwaga: Microsoft niechętnie patrzy na modyfikacje dokonywane przez użytkowników. Jeśli na serwerze filmy zaloguje się „poprawiona” w ten sposób konsola, jej adres MAC trafia na czarną listę. W ten sposób tracimy możliwość rozgrywek online – dla wielu najważniejszą funkcję urządzenia.

Możliwość w pełni bezpiecznego tuningu oferuje za to starszy Xbox Classic. Da się zainstalować na nim system operacyjny Linux, znacznie zwiększający możliwości konsoli. Gdy ponadto uruchomimy serwer iTunes, zmienimy urządzenie w centrum multimedialne pozwalające na transmisję strumieniową muzyki oraz filmów i mające dopracowaną funkcję zwiększania rozdzielczości klipów (do standardu 1080p) – obraz w doskonałej jakości można wyświetlić na dowolnym odbiorniku przez wbudowane wyjście YUV.

5. Pilot do bramy: Zwiększamy zasięg

Nie mamy ochoty za każdym razem czekać, aż brama się otworzy? Zwiększmy zasięg pilota! W tym celu trzeba otworzyć obudowę, porysować gładką powierzchnię anteny (okrągłej lub prostokątnej metalowej płytki) papierem ściernym i przylutować do niej kabelek, który będzie pełnił rolę przedłużacza. Rozwiązanie sprawdzi się również w przypadku pilotów do otwierania samochodów.

Wii: Odtwarzanie filmów DVD i transmisja strumienia plików

Wii: Odtwarzanie filmów DVD i transmisja strumienia plików

6. Wii: Odtwarzanie filmów DVD i transmisja strumieniowa plików multimedialnych

Konsola Wii pomoże rozruszać każdą imprezę. Stosując kilka sztuczek, nauczymy ją odtwarzania filmów z płyt DVD czy przesyłania multimediów z komputera prosto do telewizora w salonie. Aby Wii mogło odczytywać zawartość płyt i odtwarzać pliki MP3, potrzebujemy w pełni legalnej aplikacji Homebrew, którą zainstalujemy bez większego wysiłku czy modyfikacji sprzętowych. Program wraz z instrukcją znajdziemy na stronie www.homebrewinstaler.com.

Jeżeli zgromadziliśmy na naszym komputerze zbiór muzyki i filmów, które chcielibyśmy odtworzyć na telewizorze, przydatna będzie darmowa usługa ORB. Aby z niej skorzystać, musimy założyć konto na stronie www.orb.com, pobrać niezbędne oprogramowanie i zalogować się – to wystarczy, by oglądać filmy na ekranie telewizora czy słuchać muzyki w salonie.

7. Toster jako narzędzie hakera

Ciekawe, co myśli sobie nasz toster, gdy tuż po wyjściu spod prysznica wchodzimy do kuchni, by jeszcze przed ubraniem się nastawić poranną kawę. Trudno sobie wyobrazić sprzęt AGD donoszący o domowych sekretach naszym sąsiadom, nie jest to jednak niemożliwe – zwłaszcza jeśli dostanie się w ręce izraelskiego eksperta do spraw zabezpieczeń Drora Shaleva.

Chciał on udowodnić, że narzędziem służącym do włamań do cudzych komputerów i sieci wcale nie musi być zwykły pecet. Okazuje się, że wystarczą wprawne ręce, kilka komponentów sieciowych i kamerka internetowa, by zmienić toster w szpiegowski gadżet. Jeśli do tego haker zainstaluje na którymś z komputerów w domowej sieci trojana, uzyska doskonały zestaw do podglądania mieszkańców. Największym problemem nie są przy tym wcale zabezpieczenia w postaci antywirusów i firewalli, ale wysoka temperatura w obudowie tostera i jego usytuowanie w pomieszczeniu. Na pytanie, czy do domowej sieci mogłyby włamać się również urządzenia inne niż toster, Dror Shalev odpowiada: „Oczywiście, że tak – każdy sprzęt gospodarstwa domowego jest tak samo groźny jak osoba, która dokona jego modyfikacji”.

8. Winda: Nigdy więcej czekania

Ten mit od dawna wzbudza emocje uczestników internetowych dyskusji: czy naprawdę wciskając jednocześnie numer piętra i klawisz zamykający drzwi, możemy zmusić windę do jazdy na wybrany poziom bez dodatkowych postojów? Według producentów ThyssenKrupp i Otis w aktualnie oferowanych modelach tzw. sterowanie przez wybór celu jest możliwe, ale jedynie dla ekip serwisowych mających odpowiednie terminale zewnętrzne. Zawsze warto jednak wypróbować trik w nieco starszych windach – może akurat zadziała?

Odtwarzacz DVD: filmy zza oceanu

Odtwarzacz DVD: filmy zza oceanu

9. Odtwarzacz DVD: filmy zza oceanu

Amerykańskie płyty DVD nie są odczytywane przez europejskie urządzenia. Okazuje się jednak, że to zabezpieczenie możemy ominąć, wciskając odpowiednią kombinację klawiszy pilota. Dokładne informacje znajdziemy na stronie www.videohelp.com/dvdhacks. Przydatnym narzędziem rozszerzającym funkcjonalność komputerowych napędów DVD jest program MediaCodeSpeedEdit, za pomocą którego można zwiększyć szybkość odczytu i zapisu płyt.

iPod: Więcej piosenek, dłuższy czas działania

iPod: Więcej piosenek, dłuższy czas działania

10. iPod: Więcej piosenek, dłuższy czas działania

Kieszonkowa szafa grająca ze stajni Apple’a zrewolucjonizowała sposób obsługi odtwarzaczy MP3. Jednak jeśli często używamy naszego iPoda, wbudowany akumulator szybko traci swoje właściwości. Ale przecież nie pozbędziemy się z tego powodu całego urządzenia – w końcu kosztuje ono niemało. Wymiana akumulatora w serwisie producenta wiąże się, niestety, ze sporym wydatkiem. Tymczasem istnieje tańsza alternatywa: zamienny akumulator wraz z przyrządem do otwierania obudowy kupimy za ok. 50 zł. Wystarczy odrobina zręczności i instrukcja zamieszczona w numerze CHIP 12/09 na str. 126, by wymienić akumulator i znów długimi godzinami słuchać muzyki.

W artykule znajdziemy również instrukcję wymiany starego twardego dysku na nową, szybką pamięć flash. Za moduł o pojemności 32 GB zapłacimy ok. 250 zł, za to nasz odtwarzacz schudnie o jedną trzecią, stanie się odporny na wstrząsy i będzie potrzebował znacznie mniej prądu – co wydłuży czas słuchania. Obędzie się nawet bez lutownicy: wystarczy pewna ręka i komponenty wymienione w instrukcji.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.