Widoczna na zdjęciu stacja SSD przeznaczona jest dla notebooków. Według producenta, wydajnością dorównuje dyskom twardym, pracującym z prędkością 15 000 rpm

Ceny pamięci flash zmaleją do 1 dolara za 1 GB, twierdzą analitycy

Pamięci masowe

Na początku 2010 roku cena 1 GB standardowej pamięci NAND flash wynosiła nieco ponad 2 dolary. Na jesieni cena ta ma spaść do 1,2 dolara, natomiast pod koniec roku 1 GB pamięci flash ma kosztować już tylko 1 dolara. Jak jednak ostrzegają analitycy z firmy iSuppli, spadek cen nie uratuje napędów Solid State Drive, które wciąż będą zbyt drogie, aby mogły przyjąć się na rynku mainstream. Według iSuppli, cenowa przepaść między dyskami twardymi a napędami SSD jest zbyt duża. Dodatkowo, wewnętrzne dyski twarde sięgają już pojemności 2 TB, podczas gdy napędy SSD oferują maksymalnie 1 TB pojemności i to za cenę aż tysiąca dolarów.

Aby rozwiązania oparte na pamięci flash mogły skutecznie konkurować z mechanicznymi „twardzielami”, cena za 1 GB musiałaby spaść nawet do 40 centów. Wtedy napęd ze 100 GB miejsca na dane, kosztowałby około 50 dolarów. Nikt jednak nie da gwarancji, że tak się stanie.

W naszym grajdołku, za 1 GB pamięci flash w napędach SSD trzeba w tej chwili zapłacić około 10 złotych.