Pograsz w Crysisa i włamiesz się Kupującemu na Allegro

GeForce – i żadne twoje hasła nie są bezpieczne!

Twoje hasło ma co najmniej 8 znaków i zawiera małe i duże litery, cyfry i znaki specjalne. Czujesz się bezpieczny? Nie powinieneś! Dzięki mocy procesorów graficznych nawet laicy mogą je złamać w bardzo łatwy sposób.

Hasło dłuższe niż siedem znaków? Nawet z cyferkami i znakami specjalnymi? Równie dobrze możesz go nie posiadać. Zdaniem naukowców z instytutu Georgia Tech Research nowoczesne hasło, żeby zapewniać jakikolwiek poziom ochorny powinno się składać z co najmniej dwunastu symboli. Skąd ta rzekoma paranoja? Powodem jest popularyzacja kart graficznych z wysokiej półki, które mają moc obliczeniową zbliżoną do maszyn, które dziesięć lat temu nazywano superkomputerami.

Nowoczesny GeForce czy Radeon bez problemu poradzą sobie z łamaniem hasła metodą brute-force, czyli taką, która polega na wpisywaniu wszystkich możliwych kombinacji symboli, aż do skutku. Jakie więc powinno być to dobre hasło? Minimum 12 znaków. Litery różnej wielkości. Do tego cyfry i znaki specjalne. I oczywiście każde konto z innym hasłem. Wszystko pięknie i ładnie, tylko kto to wszystko spamięta? Zwłaszcza, że według badań firmy BitDefender, 75 procent internautów ma takie samo hasło do poczty i portali społecznościowych. Dla wygody, oczywiście.

A może lepiej całkiem zrezygnować z hasła i przerzucić się na klucz… USB? Przeczytaj artykuł Zamknij swój komputer na klucz USB!

Źródło: The Register
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.