Platforma Moorestown, która zadebiutowała w 2010 roku, już ma swojego następcę

Intel Medfield – nowa platforma dla smartfonów

Na stronie internetowej Intela, pojawiły się informacje na temat nowej generacji platformy dla smartfonów. Platforma o nazwie Medfield zawierać będzie m.in. nowy, energooszczędny procesor Atom.

Chociaż platforma Medfield – następca obecnej na rynku platformy Moorestown – ma zadebiutować na rynku w 2011 roku, to już poznaliśmy szczegóły na jej temat, dzięki uprzejmości jednego z pracowników Intela, który najprawdopodobniej przedwcześnie umieścił dokument na łamach witryny swojej firmy. Platforma Medfield będzie zawierać między innymi nową, energooszczędną wersję procesora Atom, który będzie zintegrowany na chipsecie o nazwie Penwell.

Będą to między innymi jednordzeniowe układy z taktowaniem 1,80 oraz 1,86 GHz, choć niewykluczone są także procesory dwurdzeniowe. Układ typu system-on-a-chip, wytworzony w 32-nanometrowym procesie technologicznym, ma być znacznie mniejszy od swojego poprzednika, a dodatkowo ma zapewnić znacznie dłuższy czas pracy na baterii. Czterokrotnie poprawiono możliwości graficzne platformy, w stosunku do Moorestown, która potrafi kodować materiały wideo w rozdzielczości 720p i dekodować w rozdzielczości 1080p.

Według dokumentu, nowe układy będą skierowane do ważących 200 – 300 gramów urządzeń „z ekranem dotykowym o rozdzielczości 800 x 480 pikseli, telewizją DVB-T, Bluetoothem, nawigacją GPS oraz żyroskopem”. Co ciekawe, jedynym wymienionym w dokumencie systemem operacyjnym jest oparty na Linuksie MeeGo.

Intel do tej pory jest praktycznie nieobecny na rynku smartfonów, który należy do architektury ARM. Czy wraz z nową platformą, ma szanse się to zmienić?

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.