Pierwsze miejsce w kategorii POWER: Brother MFC-9840CDW.

Test 52 urządzeń wielofunkcyjnych laserowych kolorowych

Idealna pomoc w biurze

1. Która drukuje najlepiej?

Najwyższą jakość mają wydruki z produktów Canona, Epsona, Lexmarka oraz OKI. W ich przypadku nawet bardzo małe litery (czcionka o wysokości 2 pkt) są czytelne, cienkie linie nie zlewają się ze sobą, a na jednokolorowych powierzchniach prawie nie widać zakłóceń. W przeciwieństwie do drukarek atramentowych, drukarki laserowe tylko w wyjątkowych przypadkach są w stanie wydrukować jednolite powierzchnie bez żadnych przebarwień. Taka sztuka nie udała się jednak żadnemu urządzeniu w teście.

Różnice w szybkości drukowania są znaczne. Z wydrukowaniem 10 stron tekstu w czerni najlepiej radziły sobie Lexmark X560n i X560dn (28,7 s), najwolniejszy był zaś Canon i-SENSYS MF8050Cn (aż 77,1 s). Urządzenia o konstrukcji czteroprzebiegowej drukują w kolorze znacznie wolniej niż w czerni, np. Samsung CLX-3175FN potrzebował 161,1 s, a Dell 1235cn 160,7 s, podczas gdy Lexmarkowi X544dn zajęło to 37,2 s.

Schemat technologii CCD
Schemat technologii CCD

2. Jaki typ skanera – CIS czy CCD?

Rozdzielczość optyczna skanerów waha się od 600×600 dpi (większość tańszych urządzeń) do 1200×2400 dpi (najwyższe modele Brothera). Generalnie lepszą jakość oferują skanery wykorzystujące technologię CCD (dwie trzecie urządzeń w teście) niż te z czujnikiem CIS. Skanując wzorzec zawierający położone blisko siebie cienkie linie, wyznaczaliśmy rzeczywistą rozdzielczość optyczną. Natomiast zeskanowanie próbnika kolorów firmy AGFA pozwalało wyznaczyć poziom szumów, a także zgodność ze wzorcem.

Najlepsze rezultaty uzyskały Canon i-SENSYS MF8450 oraz Epsony AcuLaser CX11N i CX11NF. Jednorazowe skanowanie większej liczby dokumentów umożliwia podajnik automatyczny – ADF. Zabrakło go jedynie w trzech urządzeniach (Epson AcuLaser CX11N, HP Color LaserJet CM1312 MFP i Konica Minolta magicolor 1680MF). Jego pojemność to zwykle 35 lub 50 arkuszy A4.

Ceny urządzeń wielofunkcyjnych
Ceny urządzeń wielofunkcyjnych

3. Ceny urządzeń i koszty druku

Przyjęliśmy, że testujemy urządzenia kosztujące do 5000 zł. Jednak niektóre z nich można kupić już za 1500 zł. Najdroższe urządzenie (Konica Minolta bizhub C20) kosztuje ponad 4700 zł i małej jednoosobowej firmie raczej jego nie polecamy.

Nie tylko cena urządzenia ma znaczenie, warto pamiętać o kosztach materiałów eksploatacyjnych, zwłaszcza przy intensywnym drukowaniu w kolorze. Stosunkowo tanie w eksploatacji okazują się Canon i-SENSYS MF8450, nieźle wypadają Konica Minolta bizhub C10 i Lexmark X560n. Tańsze urządzenia mają zwykle wyraźnie wyższe koszty eksploatacji. Dlatego, gdy zamierzamy drukować dużo, nie oszczędzajmy przy wyborze drukarki. Powiedzenie, że „biednych ludzi nie stać na tanie rzeczy”, w tym przypadku okazuje się wyjątkowo trafne.

Pobór prądu urządzeń wielofunkcyjnych
Pobór prądu urządzeń wielofunkcyjnych

4. Pobór mocy, nawet do 1000 W!

Pobór mocy przez tego typu urządzenia dochodzi do… 1000 W podczas drukowania. Co gorsza, w trybie gotowości lub uśpienia pobierają również sporo energii. W trybie gotowości najbardziej energooszczędny jest Dell 1235cn (10,2 W), a najmniej – Konica Minolta bizhub C20 (aż 61,7 W). W trybie uśpienia jest zdecydowanie lepiej: od 1,4 W (Canon i-SENSYS

MF8350Cdn) do 38,7 W (OKI MC560). Drukarki laserowe nie są zbyt ciche podczas pracy. Poziom hałasu dochodzi do 63 dB (Brother MFC-9840CDW). Najcichszy jest Canon i-SENSYS MF8050Cn (51,3 dB), lecz cóż z tego, skoro demonem prędkości to on nie jest.

Wyniki testów. Miejsca 1-4.
Wyniki testów. Miejsca 1-4.

5. Wyświetlacze czarno-białe i kolorowe

Korzystając z funkcji drukarki lub skanera, użytkownik najczęściej dokonuje wyboru odpowiednich ustawień, siedząc przed ekranem komputera. W przypadku kopiowania zwykle

konieczne jest skorzystanie z panelu sterującego urządzenia. Dlatego bardzo ważne jest, aby urządzenie było wygodne w obsłudze. Potrzebne informacje przedstawiane są na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym o różnej jakości i wielkości. Standardem jest wyświetlacz monochromatyczny mieszczący dwa wiersze po 16 znaków, lecz zdarzają się urządzenia z wyświetlaczem o wielkości nawet 5×35 znaków (Xerox Phaser 6180MFP).

W dziewięciu urządzeniach wyświetlacz nie jest podświetlany, co znacząco obniża

jego czytelność. Kolorowe wyświetlacze znane z urządzeń atramentowych znalazły

się tylko w trzech modelach: Canon i-SENSYS MF8450 (przekątna 3,5″) oraz HP Color

LaserJet CM1312nfi MFP i HP Color LaserJet CM2320nf MFP (w obu przypadkach

przekątna 2,4″). Naszą uwagę, zwróciło zastosowanie w urządzeniach firmy Brother

klawiszy wykonanych z gumy, a nie z plastiku, jak u konkurencji. To sprawia, że są one

nieco przyjemniejsze w obsłudze. Mała rzecz, a cieszy.

Wyniki testów. Miejsca 5-8.
Wyniki testów. Miejsca 5-8.

6. Komunikacja

Wszystkie urządzenia w teście podłącza się do komputera przez port USB 2.0, choć w przypadku modeli Lexmark X560 i Xerox Phaser 6180MFP dostępny jest także nieco archaiczny port równoległy. Interfejsu LAN zabrakło jedynie w HP Color LaserJet CM1312nfi MFP i Konica Minolta magicolor 1680MF. Wbudowaną kartę Wi-Fi mają modele Brother MFC-9840CDW i MFC-9320CW (802.11g) oraz Lexmark X544dw (802.11n).

7. Waga ciężka

Nie ma się co oszukiwać, testowane przez nas urządzenia do małych nie należą. Magicolor 4690MF, magicolor 4695MF oraz bizhub C20, których producentem jest Konica Minolta, ważą aż 55 kg. Dell 1235cn ze swoimi 16 kg wydaje się wyjątkowo lekki. Warto też wiedzieć, że potrzebują sporo miejsca. Zajmowana przez urządzenie powierzchnia powiększa się po otwarciu podajnika uniwersalnego (wykorzystywanego przy druku na kopertach lub na papierze o większej gramaturze).

Wyniki testów. Miejsca 9 i dalsze.
Wyniki testów. Miejsca 9 i dalsze.

8. Gwarancja

Warunki gwarancji obejmującej przetestowane przez nas urządzenia wielofunkcyjne są rozmaite. Jej czas najczęściej wynosi rok lub dwa lata, zaś w przypadku niektórych urządzeń (Brother, Nashuatec, OKI) trzy lata. Czasami gwarancja obejmuje bezpłatną naprawę na miejscu u klienta (tzw. on-site), w innych przypadkach producent pokrywa koszty wysyłki kurierem (tzw. door-to-door). Nabywca kombajnu HP musi wysłać zepsute urządzenie do serwisu na własny koszt.

Porównanie jakości kopii trzech urządzeń wielofunkcyjnych
Porównanie jakości kopii trzech urządzeń wielofunkcyjnych

9. Jak dobra jest jakość kopii?

Jakość oraz szybkość tworzenia kopii są pochodną jakości i szybkości modułów drukującego i skanującego. Kopię od wydruku można odróżnić na pierwszy rzut oka. Oprócz wad, za które odpowiedzialna jest drukarka, takich jakich rozmycie czcionek, na kopiach widać również niezgodność poszczególnych barw z oryginałem – to wina skanera. Najlepsze kopie, podobnie jak wydruki,oferował sprzęt Canona, Epsona i Lexmarka. Urządzenia OKI pozostawały wyraźnie w tyle z powodu niskiej jakości skanowania. Wszystkie urządzenia umożliwiają regulację jakości z poziomu panelu sterującego, a potrzebne informacje są wyświetlane na ekranie LCD.