Ubuntu i Kubuntu to ukochane dzieci Marka Shuttlewortha

Twórca Ubuntu krytykuje Oracle’a, broni Google’a

Pozwanie Google'a przez firmę Oracle nie spotkało się z przychylnością środowiska IT. Głos w sprawie zabrał Mark Shuttleworth, twórca Canonical i systemu Ubuntu. Głos bardzo krytyczny.

Zdaniem Shuttlewortha, na ewentualnej wygranej z Google’em straci nie tylko społeczność open-source, ale i sam Oracle. – Oracle w znaczący sposób popsuł sobie relacje ze społecznością programistów i open source. Być może nie odczuje tego od razu, ale myślę, że teraz coraz ciężej będzie im przekonać ludzi do Javy i MySQL. Programiści to siła napędowa wdrażania otwartych platform, a ci raczej unikają takich rozwiązań, które pachną pułapkami patentowymi – krytykował twórca Ubuntu.

– Wielkie firmy software’owe zawsze broniły swoich patentów, by bronić samych siebie i swojej pozycji. Microsoft spędził znaczną część ostatniej dekady na straszeniu pozwami, by trzymać Linuksa na marginesie i zarabiać na swoich technologiach. Ale po dokładniejszej analizie, widać, że to zawsze się źle dla nich kończy. Są zobligowani do dostarczania nowych produktów, które zarazem same nie naruszają cudzych patentów. Skupiając na tym swoją energię, tracą szansę na rozwój, Microsoft się już o tym przekonał. Zatem wszyscy skorzystają na zredukowaniu patentów w przemyśle oprogramowania komputerowego. Oby Oracle było jedną z ostatnich firm, która nam tego dowiedzie – mówił szef Canonical.

Redakcyjnie wstrzymujemy się od głosu. Was zachęcamy do odwrotnych działań w komentarzach.

0
Źródło: ZDNet
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.