Ubuntu 10.10 NE: Firefox wraca do łask, Chromium wyrzucone z systemu

Ubuntu 10.10 Netbook Edition według pierwotnego zamysłu miał wykorzystywać przeglądarkę Chromium jako domyślną. Plany się zmieniły i Firefox wraca do łask.

Ubuntu 10.10 Netbook Edition, czyli jedna z najciekawszych dystrybucji Linuksa dla netbooków, porzuca pomysł zmiany domyślnej, systemowej przeglądarki z Firefoksa na Chromium tudzież innej odmiany Chrome’a. Canonical, firma odpowiedzialna za ten system, argumentuje to troską o wygodę użytkownika. Chromium nie posiada własnego instalatora, więc instalacja wtyczek jest kłopotliwa (nawet tak podstawowych, jak Flash Player), ciężko się ją lokalizuje językowo z uwagi na brak odpowiednich projektów w Launchpadzie a także wciąż nie wyeliminowano usterek związanych z drukowaniem. Co więcej, Firefox i tak musiałby pozostać w dystrybucji ze względu na wykorzystywany przez nią moduł xulrunner a także instalator Chromium zajmuje dwukrotnie więcej miejsca.

Naturalnie, dalej będzie można korzystać z innych przeglądarek i ręcznie ustawić je jako domyślne. Osobiście, żałujemy, że tak duży nacisk kładziony jest na otwartość rozwiązań. Zamknięta, oficjalna przeglądarka Google Chrome nie posiada wyżej wymienionych wad i sprawdziłaby się wybornie…

0
Źródło: dobreprogramy
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.