Będzie rywal dla Androida od Facebooka? Jak myślicie?

Facebook twierdzi, że nie pracuje nad swoim telefonem… czyżby?

Facebook

Wczoraj informowaliśmy was o prowadzonych przez Facebooka pracach nad własnym telefonem komórkowym. Porównywaliśmy sytuację z tą, jaka miała miejsce z Google’em. Dziś Facebook wyparł się, przynajmniej częściowo, tych plotek poprzez oświadczenie prasowe. Przyjrzyjmy się mu, a okaże się, że nie różni się niczym od dawnych oświadczeń Google’a.

Jak być może pamiętacie, w 2007 roku Google „nie pracowało nad Google Phone”. W 2009, po premierze Androida na rynku, Google „nie pracowało nad telefonem własnej marki” (a już na pewno nie nad Nexus One). W 2008 roku Microsoft wypierał się projektu Zune Phone. A iPhone? „Przecież to tylko plotki”.

Facebook stwierdził kategorycznie, że „nie buduje własnego telefonu” i że plotka jest, tu uwaga, słowo klucz, „niedokładna”. Samo oświadczenie koncentruje się na tym, jak ważny jest mobilny Internet, HTML5 i Facebook Connect i że to są obecnie priorytety firmy. Możliwości więc są następujące:

  • Źródła portalu TechCrunch (warto dodać, dość rzetelnego) okazały się nieprawdziwe
  • Facebook kłamie
  • Facebook mówi prawdę, ale po swojemu
  • Dział PR Facebooka nie wie o projekcie

TechCrunch wyklucza pierwsze dwa elementy, czwarty zaś uznaje za mało prawdopodobny. Zanim jednak westchniemy, że „bronią plotki, którą sami rozsiali”, przyjrzyjmy się owemu oświadczeniu prasowemu.

Zdanie „Facebook nie buduje telefonu” oznacza tyle, że nie będą produkować swojego sprzętu. A przecież plotka nie dotyczyła samego telefonu, a oprogramowania. Facebook nie dysponuje żadną fabryką, więc nawet nam to przez myśl nie przeszło. Zresztą, raz jeszcze: Google używało dokładnie tych samych stwierdzeń.

Dalsza część oświadczenia ma za zadanie odwrócić naszą uwagę. Jednak czy główny architekt Firefoksa mający duże doświadczenie w mobilnych systemach operacyjnych, główny architekt Chrome OS-a i jeden z byłych dyrektorów działu Android w Google’u pracują wspólnie nad telefonem z brandingiem Facebooka (wspomniany w oświadczeniu INQ1, który trafił wyłącznie na rynek brytyjski) i aplikacją dla iOS-a. Tylko? Trochę nam się nie chce wierzyć.

Pamiętajmy jednak, że cały czas analizujemy plotkę, a na analizę poświęcamy czas tylko dlatego, że pochodzi ona z bardzo wiarygodnych źródeł. Niewykluczone, że to wszystko bujda.