Google odpowie na twoje pytanie zanim skończysz je wpisywać

Google Instant, czyli odpowiedź zanim skończysz zadawać pytanie

Google Instant

Czym jest Google Instant?

To nowy interfejs znanej nam wyszukiwarki i usprawniona infrastruktura odpowiedzialna za wyświetlanie wyników. Ma znacznie ułatwić wyszukiwanie treści, wyświetlając rezultaty już w trakcie wpisywania frazy przez użytkownika. Według wyliczeń Google, czas zaoszczędzony dzięki Instantowi to od 2 do 5 sekund na każde wyszukiwanie. Dla przykładu: po wprowadzeniu Google Suggest (autouzupełniania), średni czas wpisywania przeciętnego zapytania skrócił się o 50%.

Google Instant to również:

  • Dynamiczne wyniki – sugerowane wyniki wyszukiwania są wyświetlane dynamicznie podczas wpisywania zapytania.
  • Przewidywanie tekstu – w trakcie pisania, jasnoszarym kolorem wyświetlana jest przewidywana treść zapytania.
  • Przewijanie wyników wyszukiwania – Funkcja pozwala na przewijanie przewidywanych haseł i natychmiastowy podgląd wyników.

Kiedy to rusza?

Nowa metoda będzie dostępna już od dzisiaj na google.com dla wszystkich użytkowników używających interfejsu w języku angielskim. Do tego, Instant dostępny będzie dla zalogowanych użytkowników w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Usługa ma być dostępna w Polsce w „przeciągu najbliższych tygodni”.

Jakie to ma wymagania?

Według zapewnień twórców, użytkownik nie powinien odczuć żadnego spowolnienia przy korzystaniu z wyszukiwarki Google, jeśli chodzi zaś o wolne łącza internetowe, których przepustowość będzie szacowana na zbyt małą to usługa ta będzie domyślnie nieaktywna. Oczywiście można ją aktywować błyskawicznie, zaznaczając funkcję na stronie głównej wyszukiwarki.

Co ciekawe – Instant jak na razie nie będzie dostępny dla wszystkich przeglądarek internetowych, przynajmniej w najbliższych tygodniach. Użytkownicy IE, Firefoxa, Chrome’a i Safari mogą spać spokojnie, za to posiadacze Opery.. no cóż, Effrat zapewniał, że Google pracuje nad problemem kompatybilności Opery z Instantem i problem powinien zostać rozwiązany „w przeciągu najbliższych tygodni”.

A co z treściami niecenzuralnymi? Też będą się pojawiać automatycznie?

Nie. Hasła prowadzące do treści niecenzuralnych będą potrzebowały zezwolenia użytkownika, żeby opublikować swoje wyniki. Przynajmniej do czasu, aż 4chan nie postanowi trochę pożartować…

Instant pojawi się w innych usługach Google?

Z tego co się dowiedzieliśmy, metoda wyszukiwania Instant jest testowana między innymi dla urządzeń mobilnych, ale „jest jeszcze za wcześnie, żeby cokolwiek powiedzieć”.

Ok.. a jak to właściwie wygląda?

O tak:

Reklama

Instant to rezultat ogromnego nakład pracy, czasu i pieniędzy – czy się przyjmie? To się dopiero okaże. Jeśli ktoś miałby ochotę się tym chwilę pobawić dzisiaj wieczorem/jutro to chętnie poczytamy Wasze opinie w komentarzach.