Czy Google monopolizuje usługi geolokalizacji w systemie Android?

Google pozwane za monopolizowanie geolokalizacji w Androidzie

Prawo

To nie pierwszy raz i zapewne nie ostatni, jak Google jest zapraszane do sądu za rzekome monopolizowanie rynku. Tym razem poszło o usługi geolokalizacyjne, a konkretniej o nadużywanie swojej kontroli nad systemem operacyjnym Google Android do likwidowania konkurencji w tym segmencie rynku. Firma Skyhook postanowiła więc pozwać giganta z Mountain View, składając stosowny wniosek w bostońskim sądzie.

W pozwie czytamy, że Google nie pozwala producentom telefonów komórkowych z platformą Android na korzystanie z usług pozycjonowania firmy Skyhook (jak np. triangulacja WiFi), zmuszając ich do używania usług Google’a.

Skyhook podaje przykład firmy Motorola, która miała zrezygnować z usług firmy, aby móc pozytywnie przejść test zgodności sprzętu z platformą Android. – Był taki czas, kiedy Google usiłowało uczciwie konkurować ze Skyhook – czytamy w pozwie. – Ale kiedy Google zdało sobie sprawę, że ich technologia pozycjonowania nie jest konkurencyjna, wybrało opcję osłabienia Skyhooka i niszczenia jego pozycji w segmencie technologii określania lokalizacji. Utrata klientów kosztowała firmę miliony dolarów.

To jednak nie wszystko, bowiem firma z Bostonu, założona przez Teda Morgana w 2003 roku, oskarża Google o naruszenie czterech patentów i domaga się dożywotniego zakazu oferowania przez firmę z Mountain View usług triangulacji WiFi.

Google na razie oficjalnie nie odpowiada na zarzuty firmy Skyhook.

Ciąg dalszy nastąpi…