Mark Hurd może objąć kierownicze stanowisko w firmie Oracle

HP pozywa swojego byłego CEO za… przejście do konkurencji

Prawo

Minął miesiąc, odkąd HP odwołała ze stanowiska dyrektora generalnego oraz przewodniczącego zarządu Marka Hurda, chociaż oficjalnie to on złożył wymówienie. Sprawa miała związek z seksaferą, jaka wybuchła między Hurdem, a uczestniczką programów reality show – Jodie Fisher. W oficjalnym oświadczeniu HP czytamy, że polityka firmy w sprawie molestowania seksualnego nie została przez 53-latka naruszona, jednak zostały naruszone standardy biznesowego zachowania. Na odchodne, Hurd został poczęstowany odprawą w wysokości 12 milionów dolarów, a łącznie wraz ze sprzedanymi akcjami, wzbogacił się o ponad 34,5 miliona dolarów.

6 września 2010 roku, Hurd został przygarnięty przez swojego wieloletniego przyjaciela, Larry’ego Ellisona – dyrektora generalnego Oracle Corporation. Ellison w wywiadzie dla New York Times powiedział, że to była najgorsza z możliwych decyzji zarządu HP, porównywalna z decyzją Apple’a o zwolnieniu Steve’a Jobsa wiele lat temu. Co ciekawe, Ellison również był oskarżany o molestowanie seksualne.

To jednak nie koniec całej historii, bowiem teraz HP złożyła wniosek w sądzie najwyższym stanu Kalifornia, oskarżając Hurda o złamanie zasad kontraktu i możliwość wyjawienia poufnych informacji na temat firmy jej rynkowym konkurentom.

Nie można się dziwić HP, jako że Mark Hurd otrzymał stosowne wynagrodzenie, aby przez pewien czas nie musiał pracować, a zwłaszcza nie w konkurencyjnej firmie. HP chce więc, aby sąd zabronił Hurdowi podjęcia pracy w Oracle i jakiejkolwiek innej, konkurencyjnej firmie, której mógłby ujawnić sekrety HP.

Dla przypomnienia, HP ostro rywalizuje z Oracle w segmencie serwerów.