Nadchodzi Diaspora – opensource’owy Facebook

Diaspora

Diaspora (grupa etniczna lub religijna żyjąca w rozproszeniu – słownik PWN) to nadal bardziej koncepcja niż skończony produkt, jednak jej twórcy ogłosiłi, że ten stan rzeczy niedługo się zmieni. Co to właściwie jest? Diaspora to oprogramowanie tworzone na licencji open source, które pozwala użytkownikowi na hosting swojego prywatnego serwera socjalnej sieci Diaspora. Cały pomysł ma działać na zasadzie zbliżonej do sieci Bit Torrent i powstaje niejako w odpowiedzi na częste zmiany regulaminów największych sieci społecznościowych (tak, mamy na myśli Facebooka). Informacje o użytkowniku przechowywane lokalnie rzeczywiście powinny pomóc w ochronie prywatności, ciekawe jak z zabezpieczeniemami samej Diaspory.

Otwartość kodu ma pozwolić na szybki rozwój Diaspory – projektu, za którym nie stoją ogromne pieniądze. Jest to pomysł realizowany przez czterech studentów, którym udało się zebrać 200’000$ na jego realizację. Sam koncept ma niewielkie szanse na realne konkurowanie z Facebookiem, który w tej chwili ma ponad 500 milionów aktywnych użytkowników, za to rozwiązania, które mogą zostać tam opracowane, mają szanse na zaistnienie w innych serwisach. Do tego wyboraźcie sobie – portal społecznościowy dla fanów open source na pewno przyciągnie do siebie sporo kreatywnych ludzi związanych z branżą IT – czyli bardzo cenną grupę konsumencką. Może dlatego, jeśli wierzyć plotkom,

Mark Zuckerberg

(dyrektor generalny Facebooka)jest jednym ze sponsorów projektu.

Na wczesną wersję alfa Diaspory musimy poczekać conajmniej do października, wcześniej – 15 września zostaną udostępnione materiały dla deweloperów. Poniżej przedstawiamy krótki film w którym twórcy wypowiadają się szerzej o swoim projekcie.