Żaden z nich nie dostanie pucharu... ale trzecie miejsce też jest warte grzechu!

Puchar czytelników: Smartfony. WIELKI FINAŁ: Wave kontra HD2!

HTC HD2 kontra Samsung Wave

Musimy przyznać, że finał nas zaskoczył. Wiemy już, że na trzecim miejscu na podium stanie telefon Galaxy S. I nie jest to żadne zaskoczenie: to urządzenie zebrało naprawdę dobre recenzje. Podobnie zresztą, jak nasza finałowa dwójka, ale…

… no właśnie, jest jedno „ale”. Oba telefony, choć faktycznie świetnie sprzętowo, reprezentują platformy software’owe, które zdecydowanie nie należą do rynkowej czołówki, jeżeli chodzi o popularność. W HTC HD2 siedzi Windows Phone Classic, ostatni ze starej linii mobilnych systemów Microsoftu. Ceniony przez profesjonalistów, ale jednak w rynkowym odwrocie, z uwagi na archaizmy, niewygodę i wydajność. Aczkolwiek warto nadmienić, że mało który system operacyjny oferuje tak dużą funkcjonalność i możliwości, co poczciwy Windows Phone Classic. Z kolei Samsung Wave kryje w sobie badę. System młodziutki, dostępny na razie tylko na jednym telefonie, wręcz w niemowlęcej fazie. Niewielka ilość aplikacji i kilka drobnych usterek, które raczyliśmy wytknąć, i które zapewne będą wyeliminowane w przyszłych wersjach bady, czynią ten wybór równie oryginalny, co Windows Phone Classic.

Nie zrozumcie nas źle: nasze doświadczenia zarówno z Windows Phone Classic (zwłaszcza z wersją z HTC Sense, obecną w HD2), jak i Samsung bada, były bardzo dobre i wysoko cenimy sobie obie te platformy. Byliśmy jednak przekonani, że zagłosujecie na co najmniej równie dobre, a zdecydowanie popularniejsze systemy iOS i Android. Spodziewaliśmy się w finale epickiej walki między Galaxy S lub Desire, a iPhone’em 4. Duża niespodzianka!

Oba telefony prezentują bardzo wysoki poziom wykonania i możliwości sprzętowych. Zatem co wybieracie? HD2 czy Wave’a? Badę czy Windowsa? Do głosowania, obywatelu, przystąp!

HTC HD2

System: Windows Phone Classic z nakładką Sense
Procesor: Qualcomm Snapdragon QSD8250, 1 GHz
Pamięć RAM: 448 MB
Obsługa sieci:
GSM/EDGE: 1800, 1900, 850, 900
UMTS/HSDPA: 2100, 900
Aparat: 5 megapikseli z autofokusem i podwójną lampą LED
Back: 5Mpx, AF, LED 2x
Multimedia: AAC, AMR, M4A, MIDI, MP3, MPEG4, QCP, WAV, WMA, 3g2, 3gp, ASF, AVI, M4V, MPEG4, WMV
Ekran: 4,3-calowy WVGA, TFT-LCD
Bluetooth: 2.1, EDR, A2DP, AVRCP, FTP, GAP, GOEP, HFP, HSP, OPP, PBAP, SPP
WiFi: 802.11 b, 802.11 g
Karty pamięci: microSD
GPS: aGPS
Sensory: akcelerometr, kompas, zbliżeniowy, światła
Porty: microUSB
FM Radio: RDS
Audio: Jack 3,5 mm
Wymiary: 120,5 x 67 x 11 mm
Waga: 157 g
Bateria: 1 230 mAh
HTC HD2
HTC HD2

HTC HD2 to jedyny palmofon z systemem Windows Phone Classic, któremu udało się przejść eliminacje. Trudno się dziwić: Windows Phone Classic jest już nieco stareńkim systemem, zmiany ma przynieść Windows Phone 7. Ale stary może oznaczać również jary! A WPC (znany wcześniej jako Windows Mobile 6.5) ma wierne grono sympatyków, bo może nie jest tak wygodny czy wydajny jak konkurencja, tak jego możliwości wręcz dorównują normalnemu komputerowi. Użytkownicy Windows powinni poczuć się jak u siebie w domu. Co więcej, HTC zadbało o znakomitą nakładkę Sense a także imponujący sprzęt – wielki ekran, bardzo wydajny procesor i duża ilość pamięci RAM powinny zadowolić każdego. Szkoda, że aktualizacja do Windows Phone 7, wbrew poprzednim zapowiedziom, nie będzie możliwa. Mimo to, HD2 to wciąż jeden z najbardziej łakomych kąsków dla każdego profesjonalisty!

Wszystko o HTC HD2

Samsung Wave

System operacyjny: Samsung Bada
Procesor:  Samsung S5PC110A01
Pamięć RAM: 512 MB
Obsługa sieci: HSDPA 900/2100, EDGE/GPRS 850/900/1800/1900
Aparat: 5 megapikseli, autofokus, lampa błyskowa LED
Obsługiwane multimedia: DivX, XviD, MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA, AMR, MIDI, SP-MIDI, i-melody, WAV, MMF
Ekran: 3,3 cala, WVGA, SUPER AMOLED
Bluetooth: 3.0
Wi-Fi: 802.11n
Karty pamięci: microSD do 32 GB
GPS: jest
Czujniki: akcelerometr, zbliżeniowy, żyroskop
Port komunikacyjny: USB 2.0
Dźwięk: jack 3,5 mm
Klawiatura: tylko ekranowa QWERTY, pion i poziom
Wymiary: 118 x 56 x 10,9 mm
Waga: 102 g
Bateria: 1 500 mAh
Samsung Wave
Samsung Wave

Samsung Wave w eliminacjach zdobył miażdżącą ilość głosów. Kolejny telefon w rankingu miał dwukrotnie mniej głosów! Daje to dużo nadziei dla młodziutkiego systemu operacyjnego Samsung bada. Pytanie jednak, czy to system zdobył takie uznanie, czy też swój sukces smartfon zawdzięcza wyłącznie bardzo zacnemu wykonaniu i parametrom sprzętowym. Jedno jest pewne: Wave jest „na fali”. Ale czy zdoła pokonać swojego windowsowego rywala w finale? Pamiętajmy, że tym razem głosy nie są rozbite na dziesiątki innych telefonów. Zbadamy badę!

Wszystko o Samsung Wave

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News