Wszyscy podejrzani trafili do aresztu i obecnie przesłuchiwani są przez śledczych z wydziału przestępstw internetowych Scotland Yardu

Scotland Yard rozbija duży gang hakerów

Angielscy funkcjonariusze Scotland Yardu aresztowali pod Londynem 19 osób podejrzanych o przynależność do wielkiej międzynarodowej siatki przestępczej, która wykradała miliony dolarów od wielu osób, firm oraz instytucji na terenie Wielkiej Brytanii oraz USA.

Aresztowani są prawdopodobnie częścią wschodnioeuropejskiego gangu, który za pomocą popularnego konia trojańskiego ZeuS wykradał dane bankowe klientów rozmaitych instytucji bankowych. Pozwoliło to na okradanie setek kont na łączną wartość około 2 milionów dolarów miesięcznie. Następnie środki te przelewali na swoje własne, prowizoryczne konta.

Przestępcy zostali zaskoczeni z samego rana przez oddział uzbrojonych funkcjonariuszy Scotland Yardu. Scotland Yard już od jakiegoś czasu otrzymywał od licznych instytucji finansowych sygnały na temat możliwych oszustw ze strony pewnej grupy osób. Wszyscy podejrzani to osoby wieku 23-47 lat. Policja posiada dowody, że przez cały czas swojej działalności grupa mogła ukraść łącznie nawet 20 milionów dolarów.

Centrum przestępczej działalności znajdowało się na przedmieściach Londynu. Pomimo pieniędzy, jakie mieli do dyspozycji, przestępcy mieszkali w skromnym, nierzucającym się w oczy mieszkaniu. Zabezpieczone przez policjantów narzędzia to laptop, kilka telefonów komórkowych oraz notatnik z zapiskami dotyczącymi kradzieży. Gangiem dowodzili dwudziestokilkulatek i jego żona. Policja przeprowadziła jednocześnie nalot ma mieszkania innych podejrzanych.

Oszuści przesyłali brudne pieniądze na konta osób trzecich (tzw. money mules), które przelewały „czyste” już pieniądze na konta złodziei. Według ustaleń policjantów, łupem oszustów padło ponad 600 kont bankowych, jednak liczba ta może być dużo większa.

Wszyscy podejrzani trafili do aresztu i obecnie przesłuchiwani są przez śledczych z wydziału przestępstw internetowych Scotland Yardu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.