Oficjalna premiera telefonu Google’a – wszystko o Nexus One!

Właśnie zakończyła się konferencja prasowa firmy Google, na której oficjalnie zaprezentowano pierwszy telefon marki Google. Nexus One, bo o nim mowa, był zdecydowanie gwiazdą wieczoru, ale spotkanie zaczęto od statystyk – platforma Android jest obecna w tej chwili na dwudziestu urządzeniach, które dostępne są w 59 sieciach komórkowych w 48 krajach. Androida przetłumaczono już na 19 języków. Ale do rzeczy.
Google Nexus One jako pierwszy otrzyma aktualizację do Gingerbreada
Google Nexus One jako pierwszy otrzyma aktualizację do Gingerbreada

Mobile Blogger ocenia Nexus One!

Smartfon Nexus One został zaprojektowany w bliskiej współpracy z firmą HTC, dlatego jednym z gości jest prezes HTC – Peter Chou. – Kilka lat temu ujawniliśmy nasze pierwsze produkty z Androidem. To jest jednak jeden z najlepiej zaprojektowanych telefonów przez HTC w całej historii. Zamknięty jest w estetycznej obudowie i posiada 3,7-calowy ekran dotykowy AMOLED oraz procesor Snapdragon 1 GHz – mówi Chou.

Specyfikacja sprzętowa:

Czas na nieco bliższe spojrzenie na Nexus One. 3,7-calowy ekran AMOLED oferuje rozdzielczość HVGA (480 x 800 pikseli) i cechuje się głębokim kontrastem. Panel jest pojemnościowy – jednak Google dopiero rozważa dodanie multidotykowych możliwości poprzez oprogramowanie. Procesor Snapdragon z taktowaniem 1 GHz oraz 512 MB pamięci RAM zapewni szybkość urządzenia. Do nawigacji posłuży trackball z kolorowymi, kontrolnymi diodami LED. Znajdziemy tu również czujniki bliskości oraz światła, cyfrowy kompas, system nawigacji satelitarnej oraz 512 MB wbudowanej pamięci flash, na której przechowywane będą aplikacje. W kolejnych wersjach systemu, aplikacje będzie można przechowywać również na kartach pamięci.

Z tyłu obudowy czeka na nas 5-megapikselowy aparat cyfrowy z fleszem LED, autofokusem i możliwością nagrywania filmów w rozdzielczości 720 x 480 pikseli przy prędkości 20 fps-ów. Obecne jest również 3,5-milimetrowe wyjście słuchawkowe, łączność Bluetooth stereo, WiFi b/g/n oraz funkcja aktywnego ograniczania hałasu. Telefon pracuje w standardzie UMTS HSDPA 7.2Mbps. Nexus One jest dość kompaktowy – mierzy 11,5 milimetra grubości, zaś waży 130 gramów.

Oprogramowanie – Android 2

.1

:

Pora na oprogramowanie. Smartfon opiera się na systemie Android 2.1. Więcej, bo aż pięć paneli na ekranie domowym – dla skrótów i widżetów. Jednym z nich jest nowy widżet pogodowy, który korzysta z nawigacji GPS. Można śledzić zmiany temperatury i wilgotności minuta po minucie. Nowy Android to również nowy framework 3D – trójwymiarowa technologia ma być wszechobecna w Nexusie One.

Otrzymujemy również nowy system wizualizacji fotografii, wykonany we współpracy z Cooliris. Zdjęcia można sortować po dacie, godzinie, lokalizacji itp. Do przeglądania fotografii przydatny jest wbudowany akcelerometr. Rozpoznawanie mowy to jedna z głównych zalet nowego Androida. Każde, dosłownie każde okienko do wpisywania tekstu w platformie Google’a posiada możliwość kontroli głosowej. Funkcja “speech to text” odbywa się po stronie serwera, a nie lokalnie.

A teraz, niespodzianka! Aplikacja Google Earth dla systemu Android, wykorzystująca zdjęcia typu panning oraz perspektywy 3D. Funkcja głosowa również działa w Google Earth – mówiąc “wulkan Fuji” aplikacja od razu pokazuje nam górę.

Bateria:

Teraz czas na baterię, którą ładować można poprzez port USB lub ładowarkę sieciową. Po naładowaniu można rozmawiać przez 10 godzin w sieci 2G lub 7 godzin w sieci 3G. W trybie czuwania telefon wytrzyma do 250 godzin w sieci 3G. Przy włączonym WiFi korzystać z Internetu będzie można przez 6,5 godziny, natomiast odtwarzać filmy można przez 7 godzin, a muzykę – przez 20 godzin.

Gdzie kupić?

To tylko przedsmak tego, czego Google jest w stanie dokonać. Nexus One nie jest jedynym telefonem z Mountain View – to początek serii urządzeń, które Google wprowadzi na rynek. Telefon będziemy można kupić zarówno u operatora, jak i poprzez witrynę internetową www.google.com/phone. W tym sklepie będzie można kupić również inne telefony z systemem Android, na przykład firm Motorola czy HTC.

Cena

Nexus One bez simlocka i bez żadnej umowy będzie kosztować 529 dolarów (około 1500 złotych). W sieci T-Mobile przy podpisaniu kontraktu, jego cena wyniesie 179 dolarów. W zestawie otrzymamy 4-gigabajtową kartę pamięci microSD, którą we własnym zakresie można rozszerzyć do 32 GB.

Dostępność:

Niestety, w dniu dzisiejszym jedynie mieszkańcy USA, Wielkiej Brytanii, Singapuru i Hong Kongu mogą zamówić Nexusa One, przez stronę internetową lub operatora T-Mobile. Google obiecuje, że smartfon pojawi się już wkrótce również w innych krajach.

Na następnej stronie zbiór najciekawszych filmików o Nexus One. Zbiór będzie sukcesywnie poszerzany.