Adobe łączy dwa światy - z korzyścią dla siebie i programistów

Adobe podstępem wygrywa wojnę o Flasha

Nie, Adobe nie pogodziło się z Apple'em. Po prostu dalej realizuje swoje hasło na temat otwartości sieci. A konkretniej, pokazując konwerter Flasha na HTML5.

W dzisiejszych czasach zmuszony jesteś, jako programista, na przygotowywanie swojej pracy na multum platform i standardów. Adobe chce to zlikwidować. Głównie dzięki platformie Air, ale pamiętajmy, że aplikacje to nie wszystko – przytłaczająca większość treści tworzona jest we Flashu, który nijak ma się do konkurencyjnego HTML5. Czy to oznacza, że musisz wybrać jakąś platformę lub pisać pod obie. Już wkrótce problem ten zniknie.

Wystarczy, że napiszesz najpierw to, co chcesz zrobić, we Flashu. Resztą zajmie się, póki co prototypowy, konwerter z Flasha na HTML5. Nie oszukujmy się, ten manewr jest bardzo korzystny dla Adobe (dalej piszesz pod ich platformę, zapewne korzystając z ich oprogramowania), ale ciężko nie docenić tego gestu, na którym najwięcej skorzystają programiści. Pamiętać należy, że duża część przeglądarek jeszcze HTML5 nie obsługuje, więc programiści koncentrują się na Flashu. Z kolei iOS nie obsługuje Flasha, a stanowi potężną bazę użytkowników, więc warto pisać pod HTML5. Teraz sprawę załatwimy raptem paroma kliknięciami myszki.

Poniżej prezentujemy działanie mechanizmu na wideo. Data premiery oprogramowania nie jest znana. Ale na pewno wcześniej, niż Apple zacznie blokować HTML5…

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.