Obecność systemu Android w netbookach Acera będzie okupiona dodatkowym kosztem

Microsoft pobiera opłaty od producentów za korzystanie z systemu Android

Microsoft ma planować pobieranie opłat za wykorzystanie jego patentów przez tajwańskie firmy - Asus i Acer, jeśli będą chciały korzystać z systemów operacyjnych Google'a - Android i Chrome OS.

Tajwańscy producenci smartfonów z systemem Android mają nie lada problem, ponieważ Microsoft chce pobierać od nich opłaty za wykorzystanie jego własności intelektualnej – opatentowanych technologii w systemie Android (dotyczących poczty e-mail, multimediów i innych funkcji). Na celowniku znalazły się dwie największe tajwańskie firmy, produkujące netbooków i tablety – Acer i Asus, które wizja opłat za honorarium autorskie Microsoftu ma skutecznie odstraszyć przed korzystaniem z systemów operacyjnych Google’a – zarówno Androida, jak i Chrome OS.

Jak bowiem wylicza serwis Digitimes, konieczność opłacenia licencji na patenty to dodatkowy koszt od 10 do 15 dolarów za jedno wyprodukowane urządzenie, co zmniejsza lub nawet likwiduje największa przewagę systemów Google’a nad rodziną Windows – czyli to, że są darmowe.

Na podpisanie umowy licencyjnej z Microsoftem zdecydowała się już firma HTC, czego efekty możemy widzieć także na polskim rynku – smartfony tej firmy są droższe, niż ich konkurenci innych producentów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.