Surowe zasady w Mac App Store – wiele aplikacji, w tym od Apple’a, się nie załapie

Mac App Store będzie miało równie surowe zasady dla programistów, co znany już nam sklep dla systemu iOS. Niektórzy twórcy oprogramowania dla Maków mocno kręcą nosem.

Mac App Store będzie bardzo wymagające, jeśli chodzi o programistów. Sklep z aplikacjami dla Mac OS-a będzie korzystał ze sprawdzonej polityki, znanej z App Store. Nie jest niespodzianką więc, że pojawiły się pierwsze słowa krytyki. Mike Beltzner, kierownik projektu Mozilla Firefox, jest na przykład zniesmaczony brakiem możliwości umieszczania wersji rozwojowych, gdyż, jak twierdzi, beta-testy Firefoksa mają istotny wpływ na jego rozwój.

Pamiętajmy jednak, że Mac OS to nie iOS, a zatem możemy, ale nie musimy, korzystać z dobrodziejstw sklepu z aplikacjami. To cenna furtka, zwłaszcza, że wytyczne sklepu uniemożliwiają publikację takich produktów, jak Microsoft Office czy Adobe Creative Suite.

Czemu? Aplikacje, które mają błędy, wieszają się lub są niestabilne nie będą przyjmowane (żegnamy Safari i Garageband?). Zakaz jest również umieszczania wersji testowych i rozwojowych (pa, pa, Firefox beta). Aplikacje muszą mieć instalator zgodny z wytycznymi Apple’a (żegnamy aplikacje Adobe), nie mogą mieć kluczy licencyjnych i dodatkowych, „pozasklepowych” zabezpieczeń antypirackich, nie mogą też proponować dodatkowych licencji podczas pracy (pa, pa, iTunes…).

Dodatkowo, aplikacje nie mogą korzystać z mechanizmów aktualizacyjnych innych niż Mac App Store, wymagać dodatkowych bibliotek (takich jak np. Java) i nie mogą wyglądać jak aplikacje stworzone przez Apple’a, ale muszą być zgodne z wytycznymi projektowania interfejsu dla Mac OS-a (drugi gwóźdź do trumny dla Adobe). Aplikacje nie mogą wymagać żadnych dodatkowych opłat, a im droższa aplikacja, tym dokładniej będzie analizowana (czyli Office i Creative Suite pojawią się… za dwa lata?). Aplikacje nie mogą w znaczący sposób obciążać komputera (żegnamy gry, aplikacje do montażu wideo) i zawierać treści przedstawiających przemoc czy nietolerancję.

A na deser, kuriozalny zapis: aplikacje imitujące rosyjską ruletkę nie będą dopuszczone do Mac App Store. Mhm.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.