Zwycięzca w kategorii POWER: Vivitek D935VX. Cena: 3090 zł.

Test 60 projektorów biznesowych

Projektory biznesowe

1. Jakość obrazu

Kluczowe parametry obrazu wyświetlanego przez projektor biznesowy to jasność i kontrast. W naszym laboratorium mierzymy m.in. jasność czerni i bieli, co umożliwia obliczenie tzw. kontrastu on/off, a także jasność czarnych i białych pól obrazu mającego postać szachownicy – kontrast ANSI. Wartości deklarowane przez producentów są zawyżone, gdyż zwykle podawany jest tylko kontrast on/off. Ma on lepsze parametry, ale z punktu widzenia użytkownika ta wartość jest nieistotna. Najlepszy rzeczywisty kontrast osiąga BenQ MP515 ST (12. miejsce) – ponad 2600:1. W najgorszych przypadkach wartość ta jest mniejsza niż 200:1 (np. Sony VPL-CX21, 55. miejsce). Zbyt niski kontrast skutkuje m.in. słabą widocznością ciemniejszych elementów obrazu.

Nie zawsze można całkowicie zaciemnić pomieszczenie, w którym ma być prowadzona prezentacja. Warto w takiej sytuacji wybrać projektor umożliwiający wyświetlanie obrazu o wysokiej jasności. Przodują tu projektory Vivitek D935VX, D925TX i D930TX, których zmierzona średnia jasność przekracza 1400 ANSI lm. Znajdujące się na końcu stawki miniaturowe projektory Acer K10  i BenQ Joybee GP1 są w stanie wyświetlić obraz o jasności ok. 60 lm, z tym że kontrast tego pierwszego wynosi 690:1, a tego drugiego – mniej niż 180:1.

Porównanie jasności – 3LCD/DLP
Porównanie jasności – 3LCD/DLP

2. Rozdzielczość i typ matrycy

W teście znalazły się projektory biurowe, co nie znaczy, że nie nadają się one do wyświetlania filmów. Będzie to jednak ich dodatkowa funkcja. Wynika to z faktu, że wyświetlają obraz o proporcjach 4:3 zamiast 16:9 lub 16:10. Ponadto działają głośniej niż projektory przeznaczone do kina domowego, a menu OSD przeważnie nie zawiera zaawansowanych funkcji takich jak korekcja koloru skóry. Większość, bo aż 47 modeli, ma rozdzielczość podstawową XGA, czyli 1024×768 pikseli. W 11 przypadkach jest to SVGA (800×600), zaś dwa ostatnie miejsca w rankingu zajmują niewielkie rzutniki o nietypowej rozdzielczości 858×600 (BenQ Joybee GP1 i Acer K10).

W testowanych projektorach zastosowano jedną z dwóch technologii tworzenia obrazu: DLP lub 3LCD. Projektory DLP (48 modeli w teście) wyświetlają obraz jaśniejszy i bardziej kontrastowy, są jednak obarczone wadą – dostrzegalny jest tzw. efekt tęczy. Ma on formę plamek, które są widoczne na wyświetlanym obrazie. Najbardziej jest widoczny przy niewielkich jasnych elementach (np. napisach do filmów) znajdujących się na ciemnym tle. Niektórym osobom plamki te przeszkadzają bardzo, inne zauważają je tylko w pewnych momentach, a jeszcze inne nie widzą ich wcale. Problem ten nie występuje w projektorach 3LCD, których bolączką jest z kolei niższy kontrast, co jest widoczne na pierwszy rzut oka.

Zobacz również:


Zobacz także:

3. Mobilność – rozmiary i waga

W przeciwieństwie do modeli przeznaczonych do kina domowego projektory biznesowe mają zwykle mniejsze wymiary i są lżejsze. Jednak i tutaj występują znaczne rozpiętości. Acer K10 (60. miejsce) waży tylko 550 g (nie licząc zasilacza) i ma mniej niż 13 cm szerokości, natomiast LG DX535 (52. miejsce) waży 4,4 kg, a jego szerokość przekracza 34 cm. Większość modeli jest sprzedawana z torbą umożliwiającą wygodny transport projektora. Zwycięzca testu, Vivitek D935VX, waży 3,5 kg i ma 35,5 cm szerokości. Gdy szukamy dobrego i niewielkiego projektora, warto zwrócić uwagę na trzecią pozycję rankingu. Dell 1409X waży zaledwie 2,3 kg. W tej kategorii wyróżnia się także Optoma EP7155 z 11. pozycji – waży tylko 1,4 kg.

Acer P5260i to najlepiej wyposażony projektor. Znajdziemy tu komplet złączy, w tym HDMI. Do połączenia z siecią wykorzystać możemy interfejs LAN lub Wi-Fi.
Acer P5260i to najlepiej wyposażony projektor. Znajdziemy tu komplet złączy, w tym HDMI. Do połączenia z siecią wykorzystać możemy interfejs LAN lub Wi-Fi.

4. Typy złączy występujące w projektorach

Najczęściej spotykanym wejściem wideo jest analogowe złącze D-Sub. Nie znajdziemy go tylko w małym projektorze BenQ Joybee GP1 (59. miejsce). Aby skorzystać z wejścia analogowego, trzeba zastosować odpowiednią przejściówkę. W 23 projektorach są dwa złącza D-Sub. Również kompozytowe wejścia wideo znajdują się we wszystkich modelach, zaś wejście S-Video nie znalazło się na tylnym panelu tylko w pięciu urządzeniach. Z kolei wejście komponentowe umieszczono tylko w projektorach LG DX630 (28. miejsce) oraz Hitachi CP-X300 (30. miejsce). Najlepszą jakość obrazu i największą odporność na zakłócenia elektromagnetyczne zapewniają wejścia HDMI lub DVI. Wyraźnie podwyższają cenę urządzenia, w związku z czym nie są popularne. Wejście DVI-I lub DVI-D znalazło się w 13, natomiast HDMI w 17 modelach. Prawie wszystkie projektory mają też wejścia audio, a wbudowane głośniki umożliwiają odtwarzanie dźwięku. Nie należy się po nich spodziewać imponujących efektów. Pozytywnie wyróżnia się tutaj Optoma EX542i (4. miejsce) oraz BenQ MP515 ST (12. miejsce). Projektory są wyposażone w parę głośników stereofonicznych o łącznej mocy 10 W. Dzięki portowi USB, znajdującemu się w większości projektorów, możliwe jest przewijanie stron w dokumentach za pomocą pilota, a w 17 przypadkach pilot jest w stanie zastąpić mysz komputerową (przesuwanie kursora, klawisze prawy i lewy).

5. Obraz 3D

Od niedawna zaczęto wprowadzać na polski rynek coraz więcej projektorów umożliwiających projekcję stereoskopową (wyświetlanie obrazu trójwymiarowego). Potrzebne są do tego specjalne okulary oraz źródło obrazu (komputer z odpowiednią kartą graficzną lub odtwarzacz Blu-ray 3D). Spośród testowanych modeli taką funkcjonalność oferuje sześć urządzeń, np. Optoma EX542i.

Ranking projektorów biznesowych. Miejsca 1-4.
Ranking projektorów biznesowych. Miejsca 1-4.

6. Cena

Drugim kryterium, oprócz rozdzielczości, kwalifikującym projektor do naszego rankingu, jest cena. Ustaliliśmy górny próg wynoszący 4500 zł brutto. Rozpiętość cenowa jest spora, gdyż najtańszy w teście BenQ MP515 (37. miejsce Power, 1. miejsce Econo) kosztuje mniej niż 1300 zł, zaś za LG DX 535 (52. miejsce Power) trzeba zapłacić ponad 4400 zł. Cena lidera zestawienia, czyli Vivitek D935VX, wynosi znacznie mniej – 3090 zł.

7. Głośność i pobór prądu

Projektory biznesowe są zwykle głośniejsze od tych do kina domowego, jednak w zastosowaniach biurowych głośna praca nie jest dużą wadą. W trybie normalnym poziom hałasu generowanego przez wentylator chłodzący lampę może przekraczać 43 dB (np. Toshiba TLP-XD2000, 53. miejsce). Tutaj wyróżnia się Optoma EX542i (4. miejsce) – urządzenie nie przekracza 30 dB.
Pobór mocy w trybie normalnym zwykle wynosi 200–300 W. Najgorzej wypada pod tym względem BenQ MP771, który pobiera aż 333 W. Włączenie trybu ekonomicznego obniża jasność obrazu, ale spada również poziom hałasu oraz pobór prądu i wydłuża się żywotność lampy. Najcichszy jest wtedy Acer P1165 (24. miejsce), szum wentylatora nie przekracza 26 dB.
Ranking projektorów biznesowych. Miejsca 5 i dalsze.
Ranking projektorów biznesowych. Miejsca 5 i dalsze.

8. Short Throw

Projektory typu Short Throw umożliwiają wyświetlanie dużego obrazu już z niewielkiej odległości, co sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach. Ich zaletą jest również takie oświetlanie ekranu, że osoba prowadząca prezentację nie rzuca na niego cienia. W teście znalazły się trzy modele z tego typu obiektywem: BenQ MP515 ST, Optoma EX525ST oraz Vivitek D930TX.

9. Sieć

Niektóre projektory, takie jak Optoma EX542i czy Vivitek D925TX mają wbudowany interfejs sieci Fast Ethernet, który umożliwia zdalne zarządzanie oraz sterowanie z poziomu przeglądarki internetowej. Użytkownik komputera może za pomocą interfejsu włączyć lub wyłączyć projektor czy też dokonać wyboru źródła obrazu. W modelach Acer P1266i oraz Acer P5260i znajduje się również wbudowana karta sieci bezprzewodowej w standardzie WLAN 802.11 b/g.

Zobacz również:


Zobacz także:

Żywotność lampy – 10 000 godzin. Ten niesamowity czas to efekt zastosowania lampy LED. Tyle zalet, wadą jest bardzo niska jasność. Miejsce: 59.
Żywotność lampy – 10 000 godzin. Ten niesamowity czas to efekt zastosowania lampy LED. Tyle zalet, wadą jest bardzo niska jasność. Miejsce: 59.

10. Żywotność

Projektorów LED, których żywotność określa się na dziesiątki tysięcy godzin, jest wciąż niewiele. Ponadto mają ograniczoną jasność. W naszym rankingu znalazły się dwa takie projektory BenQ Joybee GP1 – żywotność 20 000 godzin oraz Acer K10 – 10 000 godzin. W przypadku reszty modeli źródłem światła jest zwykła lampa, której żywotność waha się od 2000 do 5000 godzin (zależnie od trybu). Lampa najdłużej wytrzymuje w projektorach Optoma EX542i (4. miejsce) oraz Acer P3250 (47. miejsce).

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News