Ubuntu 10.10 – największy konkurent dla Windows już do pobrania w nowej wersji!

Nowe wersje Ubuntu pojawiają się co kwiecień i październik. O 10:10, dnia 10.10.10 pojawiła się nowa wersja jednej z najlepszych dystrybucji linuksowych.

Ubuntu 10.10 to między innymi ukłon w stronę dodatkowych grup językowych. System ma teraz pełne wsparcie dla łacińskich, greckich i cyrylickich czcionek we wszystkich stylach a także jest pierwszym systemem operacyjnym na świecie obsługującym walutę indyjską. Jednak, mimo że przede wszystkim te nowości są promowane, skupmy się na rzeczach, które dotyczą bezpośrednio nas.

Nowe Ubuntu posiada znacznie usprawniony i mocno przeprojektowany instalator, dzięki czemu łatwiej instalować aktualizacje i sterowniki. Środowisko GNOME zostało uaktualnione do wersji 2.32, dzięki czemu obsługiwane są API dconf i gsettings. Evolution z kolei zostało uaktualnione do wersji 2.30, która działa znacznie wydajniej od swojego poprzednika. Z dystrybucji usunięto F-Spota, zastępując go Shotwellem, który teraz będzie domyślnym menadżerem zdjęć. Gwibber z kolei obsługuje już OAuth, czyli nowy system autoryzacji Twittera. Z kolei menu dźwiękowe zostało usprawnione tak, by teraz mogło wyświetlać kontrolki odtwarzacza muzycznego. Nie sposób nie wspomnieć o wielkiej aktualizacji Ubuntu One z nowym systemem logowania i rejestracji, nowym mechanizmem synchronizacji Nautilus i możliwością udostępniania linków do poszczególnych treści na Ubuntu One Music Store. Zmienił się również ekran bootowania.

Wraz z premierą Ubuntu 10.10 pojawiły się również, tradycyjnie już, zmodyfikowane dystrybucje, dedykowane specyficznym zastosowaniom. Ubuntu Network Edition posiada nowy interfejs. Zarówno netbookowa jak i standardowa edycja są ściśle powiązane ze społecznościowymi portalami, takimi jak Twitter, Facebook czy Identi.ca.

Z kolei Kubuntu 10.10, jak nietrudno się domyślić, operuje na najnowszej wersji oprogramowania KDE. KDE Platform, Workspace i Applications zostały wszystkie uaktualnione do 4.5.1. Kubuntu, w przeciwieństwie do standardowego Ubuntu, nie ma rozróżnienia na edycję standardową i netbookową – obie zmieściły się na jednej płycie. Obie też oferują Plasma Desktop i Plasma Netbook.

Z koeli serwerowe Ubuntu 10.10 zostało uaktualnione o zupełnie nową wersję Eucalyptusa (wersja 2.0). Znalazło się w nim również mnóstwo łatek, poprawiono w nim stabilność i usprawniono zarządzanie użytkownikami.

Ubuntu 10.10 tradycyjnie pozostaje darmowe i dostępne jest w wersjach dedykowanych zarówno 32-, jak i 64-bitowym procesorom.

1
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.