Drukowany samochód 3D firmy Kor Ecologic

Drukowany samochód 3D

Nauka

Kanadyjska firma Kor Ecologic wyprodukowała prototyp pierwszego na świecie „drukowanego samochodu 3D”, którego całe nadwozie zostało wydrukowane w addytywnym procesie produkcyjnym. Wszystkie zewnętrzne komponenty, wliczając w to nawet szyby, zostały wytworzone z wykorzystaniem drukarek 3D Dimension firmy Stratasys oraz systemów Fortus 3D Production System. Projektanci są przekonani, że nowy sposób konstruowania samochodów, jest znacznie bardziej ekologiczny od tradycyjnej metody. Prototyp zostanie oficjalnie zaprezentowany w tym tygodniu, podczas wystawy SEMA Show w Las Vegas.

Drukowany samochód to hybryda – połączenie napędu elektrycznego z paliwowym. Na jednym galonie paliwa – benzyny lub etanolu – (ok. 3,8 litra) można będzie przejechać nawet 200 mil (około 320 kilometrów) w trasie, lub 100 mil w mieście.

Samochód będzie można także ładować w nocy ze standardowego, domowego gniazdka sieciowego lub z odnawialnej energii, pochodzącej na przykład z paneli słonecznych. Czyni to z nowego samochodu bardzo tania alternatywę dla tradycyjnych pojazdów.

Według twórców, w Stanach Zjednoczonych będzie trzeba zapłacić zaledwie 2 centy za jedną przejechaną milę po mieście.