Jegomość, który uciął sobie drzemkę na tym zdjęciu, z pewnością nie jest zadowolony ze swojej obecności w Mapach Google

Google Street View w Polsce nie będzie – urzędnicy twierdzą, że jest nielegalne

Google

Google również w Polsce będzie miało problemy z prywatnością. Usługa Google Street View jest bowiem uważana za nielegalną przez Generalnego Inspektora Danych Osobowych (GIODO). Najwięcej obiekcji, urzędnicy mają do kwestii przechowywania przez giganta z Mountain View zdjęć ulic na swoich serwerach przez okres 12 miesięcy. GIODO chce, aby zdjęcia źródłowe były niszczone od razu po ich zamieszczeniu w Internecie. W tej kwestii polski organ różni się w ocenie z niezależnym organem doradczym Komisji Europejskiej, Grupą Roboczą Artykułu 29, która zezwoliła Google’owi na przechowywanie zdjęć przez pół roku.

GIODO tłumaczy swoją decyzję faktem, że na zdjęciach pojawiają się przechodnie i samochody z widocznymi tablicami rejestracyjnymi, czyli danymi osobowymi, a zbieranie takich danych jest złamaniem prawa do prywatności.

Reklama

Chociaż zdjęcia źródłowe z Krakowa i Warszawy są już praktycznie gotowe, jako że samochody Street View rozpoczęły swoją działalność na terenie tych miast już 1,5 roku temu, to wprowadzenie usługi do Internetu nie jest pewne.

Google z jednej strony chce uruchomić usługę w Polsce, argumentując swoje chęci zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 roku, ale z drugiej strony pilnie śledzi decyzje i argumenty GIODO. Przyszłość Google Street View zatem wciąż nie jest jasna.