Jegomość, który uciął sobie drzemkę na tym zdjęciu, z pewnością nie jest zadowolony ze swojej obecności w Mapach Google

Google Street View w Polsce nie będzie – urzędnicy twierdzą, że jest nielegalne

Google nie wprowadzi do Polski swojej usługi Google Street View, ponieważ nie zgadza się na to Generalny Inspektor Danych Osobowych, uważając usługę za nielegalną.

Google również w Polsce będzie miało problemy z prywatnością. Usługa Google Street View jest bowiem uważana za nielegalną przez Generalnego Inspektora Danych Osobowych (GIODO). Najwięcej obiekcji, urzędnicy mają do kwestii przechowywania przez giganta z Mountain View zdjęć ulic na swoich serwerach przez okres 12 miesięcy. GIODO chce, aby zdjęcia źródłowe były niszczone od razu po ich zamieszczeniu w Internecie. W tej kwestii polski organ różni się w ocenie z niezależnym organem doradczym Komisji Europejskiej, Grupą Roboczą Artykułu 29, która zezwoliła Google’owi na przechowywanie zdjęć przez pół roku.

GIODO tłumaczy swoją decyzję faktem, że na zdjęciach pojawiają się przechodnie i samochody z widocznymi tablicami rejestracyjnymi, czyli danymi osobowymi, a zbieranie takich danych jest złamaniem prawa do prywatności.

Chociaż zdjęcia źródłowe z Krakowa i Warszawy są już praktycznie gotowe, jako że samochody Street View rozpoczęły swoją działalność na terenie tych miast już 1,5 roku temu, to wprowadzenie usługi do Internetu nie jest pewne.

Google z jednej strony chce uruchomić usługę w Polsce, argumentując swoje chęci zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 roku, ale z drugiej strony pilnie śledzi decyzje i argumenty GIODO. Przyszłość Google Street View zatem wciąż nie jest jasna.

0
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.