WiFi w standardzie 802.11n może być konkurencją dla telefonii komórkowej trzeciej generacji

Kalisz z darmowym WiFi dla każdego

Ruszył bezpłatny Internet na Głównym Rynku w Kaliszu. Internet dostępny jest w okolicach Ratusza, na przylegających uliczkach, a nawet na Placu św. Józefa. Minimalna prędkość zarezerwowana dla jednego użytkownika to 512 kbps.

Przygotowania trwały od drugiej połowy sierpnia. W październiku firma NETLAND Computers otrzymała zgodę miejskiego konserwatora zabytków na montaż anten. W listopadzie rozpoczęły się prace na wieży kaliskiego ratusza, które potrwały trzy dni. Zamontowano cztery anteny nadawcze, ustawione po jednej z każdej strony wieży. Następnie serwisanci NETLAND Computers zajęli się konfiguracją urządzeń. Cała instalacja działa na zasadzie „hotspot”. Dla jednego użytkownika zarezerwowano minimalną prędkość 512 kbps (kilobitów na sekundę), obecnie nie obowiązuje natomiast maksymalne ograniczenie transferu, co oznacza, że przy niewielkiej liczbie użytkowników Internet może osiągnąć prędkość nawet do 4-5 Mbps (megabitów na sekundę). Mamy nadzieję, że po okresie testowym uda się podnieść minimalną prędkość do 1024 kbps. Internet można odbierać na Głównym Rynku i w promieniu 300 metrów od Ratusza, w okolicznych uliczkach, a nawet na Placu św. Józefa.

Inicjatorem, wykonawcą i fundatorem przedsięwzięcia jest kaliska firma NETLAND Computers. Firma przeprowadza akcję na własny koszt. Przez najbliższe trzy lata będzie się zajmowała także konserwacją i serwisem inwestycji. I takie inicjatywy, z prywatnych pieniędzy, to my bardzo pochwalamy!

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.