Tak prawdopodobnie wygląda nowy GeForce GTX 580

Najszybsza karta graficzna świata nadchodzi – poznaj GeForce’a GTX 580

Podczas bankietu PDXLAN 16.5 w Portland, Nvidia zaprezentowała nową technologię, dzięki której GeForce GTX 580 ma być najszybszą, jednoprocesorową kartą graficzną na świecie.

Karta graficzna GeForce GTX 580 nie została jeszcze oficjalnie zaprezentowana, ale wszyscy wiemy, że istnieje. Teraz dowiadujemy się, że ma być najszybszą, jednoprocesorową kartą graficzną świata, dzięki uprzejmości Toma Petersena, dyrektora sekcji marketingu technicznego w firmie Nvidia, który podczas bankietu PDXLAN 16.5 w Portland zademonstrował tajemniczą prezentację.

Chociaż Petersen nie był upoważniony do prezentacji samej karty graficznej, ani też potwierdzenia, że faktycznie chodzi kartę GTX 580, to zdradził, jakie kryją się za nią technologie. Po pierwsze będzie wyposażona w najszybszy na świecie procesor graficzny z obsługą DirectX 11. Ponadto ma być chłodzona systemem chłodzenia Vapor Chamber, który zapewni jej cichszą i, co najważniejsze, chłodniejszą pracę niż mocno grzejące się modele GTX 480 oraz GTX 285.

Karta wspierać będzie także teselację, co zostało zaprezentowane na dwóch przykładach – Aliens vs. Triangles oraz Endless City. Zwłaszcza nieskończone miasto wygląda fantastycznie, a złożone jest z 2 miliardów wielokątów.

Z nieoficjalnych informacji wynika natomiast, że nowa karta graficzna będzie wyposażona w GPU z taktowaniem 772 MHz, 512 procesorów strumieniowych CUDA z zegarem 1544 MHz, 1536 MB pamięci GDDR5, pracującej z częstotliwością 4408 MHz, a także w złącza dual-DVI oraz HDMI.

Chociaż karta nie została jeszcze oficjalnie nawet zaprezentowana, to już kilka sklepów internetowych zdążyło umieścić ją w swoich kanałach sprzedaży. Jeśli ceny się potwierdzą, to GeForce GTX 580 kosztować będzie 499 dolarów (ponad 1500 złotych).

Na koniec mamy dla was filmik, na którym między innymi pierwszy publicznie zademonstrowano gameplay z gry Call of Duty: Black Ops. Filmik możecie obejrzeć poniżej.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.